16 Temmuz 2017

Turistlerden Uzak Bir Barselona Mümkün!

YAZI: SEDA DOMANİÇ

Eğer uzun bir haftasonu kaçamağı planlıyorsanız, Barselona ideal bir seçim. İstanbul’dan hergün bu şehre dört uçuş var. Havaalanı ile şehir merkezinin arası ise sadece 20 dakika. Yazın Barselona’yı ziyaret etmenin tek bir dezavantajı var: turist akını! Bu akına karşı koyabileceğiniz yerel tavsiyeleri ve şehrin en yeni ve hip oteli Soho House Barcelona’yı bizden dinleyin:

 barselona

Sarrià'da taze çiçek satan bir çiçekçi dükkanı

Gaudi ve eserleri Barselona’ya giden her kişinin görülecekler listesinin en tepesinde yer almalı. Ancak Gaudi’nin sürreal dünyasının şehrin diğer güzelliklerini gölgede bırakmasına müsaade etmeyin. Eğer zamanınız varsa Barselona’yı mahalle mahalle gezin; şehrin tadını en çok öyle çıkaracaksınız. Eski merkezi oluşturan üç mahalle, Barrio Gotico, El Raval ve El Born çok çekici olmakla birlikte turistlerin yoğunlukla tercih ettiği bölgeler. Biz yükselen iki komşu mahalle, San Antoni ve Poblesec civarında da vakit geçirmenizi öneriyoruz. Genç ve yerel nüfusun ağırılıkta olduğu bu bölgede sonsuz yeme ve içme seçeneğiz var. Özelikle Carrer del Parlament ve civarındaki yerleri denemelisiniz.

barselona

Carrer Major de Sarrià'da bir meydan

Bu Ekim ayında açılacak San Antoni pazarı, meşhur La Boqueria pazarının daha güzel ve yerel bir alternatifi olacak. Turistlerden tamamen uzaklaşmak ve Katalan kültürüne yakınlaşmak isterseniz Sarrià ve Sant Gervasi bölgelerine gidebilirsiniz. Carrer Major de Sarrià yaya caddesi üzerindeki restoranlarda keyifli bir öğle yemeği yiyebilir, sonrasında küçük butikleri ziyaret edebilirsiniz. Şehrin hemen merkezindeki Barcelonata plajı yazın çok kalabalık oluyor. Onun yerine yine merkeze yakın Bagatelle plajını denemenizi öneririz. Plajının yer aldığı Poblenou bölgesi bir metropoldense, new age bir sahil kasabasını andırıyor. Poblenou, vegan yemek opsiyonları, yeni jenerasyon kahve dükkanları, chiringuito adı verilen plaj barları ve sportif oturanlarıyla Barselona’da size farklı bir gün yaşatabilir.

Barselona’da doğru oteli seçmek ise gerçekten meşakatli bir süreç. Çok fazla seçeneğin arasından size neyin hitap edeceğini bulmak için uzun bir araştırma yapmanız gerekiyor.

soho house

Soho House Barcelona, Fotoğraf: Soho House Arşivinden

Geçtiğimiz Ekim ayında kapılarını açan Soho House Barcelona, İstanbul’da bir çoğumuzun yakından tanıdığı Soho House ailesinin onsekizinci üyesi ve bu nedenle de konsept olarak bize oldukça yakın. Yaratıcı endüstrilerden gelen hip üyeleri, Port Vell Marina manzaralı ve havuzlu terası, özenli dekorasyonu, Cowshed Spa’sı, hareketli barı ve hatta tanıdık kokteyl listesi ile bildiğiniz ve sevdiğiniz bir ortamda buluyorsunuz kendinizi.

soho house

Soho House Barcelona, Fotoğraf: Soho House Arşivinden

Otelin en alt katında bulunan Cecconi’s ise şu an şehrin en popüler restoranlarından. İspanyol yemeklerinden sıkıldığınızda (muhtemelen iki - üç öğün sonra),  İtalyan mutfağının derin lezzetlerinde bir kaçamak yapmak isteyeceksiniz. Barcelona’daki Soho House’u farklı ve özel kılan başka bir özelliği otelin lokasyonu. Meşhur Gotik mahallesinin sahile en yakın başlangıç noktasında olan otel, hem plaj ve marinaya hem de en hareketli ve trendy bölge olan El Born’a yürüme mesafesinde. Kısaca otel mimarisi, doğası, gastronomisi ve gece hayatıyla ünlü bu şehri keşfetmenin en doğru merkezinde.

soho house

Restoran Cecconi , Fotoğraf: Soho House Arşivinden

Bize sorarsanız Barselona’nın en güzel mevsimi sonbahar ve ilkbahar. Ancak yaz boyu bu şehre yolu düşecekler bu tavsiyelere uyarak daha bilinmedik ve özel bir seyahat planlayabilir.

 

ETİKETLER: SOHO HOUSE , BERSELONA