21 Mart 2016

Tuba Büyüküstün’ün Haksızlıkla Mücadeleye Daveti

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Bugün dünya 2. Dünya Savaşından beri en ağır insani krize tanık oluyor ve görünürde krizin sona ereceğine dair bir belirti yok. 1989 yılında imzalanan Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ile gerçekleşen büyük gelişmelere rağmen dünya en dezevantajlı ve de en savunmasız çocuklar için hala fazlasıyla haksız bir yer.

Her gün dünyada 700 çocuk savaştan kaçabilmek için ölüm riskine itiliyor. 246 Milyon çocuk silahlı çatışmaların sürekli olarak gerçekleştiği bölgelerde yaşıyor. Şu an Türkiye’de misafir olan Suriyeli çocuklardan 500 bin kadarı eğitim hakkından mahrum. Aralarında Suriye krizinin patlak verdiği 5 yıl önce Türkiye sınırında bir kampın çadırında doğmuş ve bugün aynı yerde 5 yaşına basan çocuklar var.  Peki ya bu çocuklardan biri sizin çocuğunuz olsaydı? Bugün birçok anne ve baba çocukları ve kendilerinin geceyi nerede geçireceklerini kesin olarak bilmezken bu durum adil mi?

UNICEF İyi Niyet Elçileri Orlando Bloom, Liam Neeson, Sir Roger Moore, Shakira, Ricky Martin, Priyanka Chopra, Novak Djokovic, Mia Farrow, Ishmael Beah, Susan Sarandon, Angelique Kidjo, Türkiye’den Tuba Büyüküstün ve Kıvanç Tatlıtuğ çocuklar için adil olmayan bu dünya ile mücadele etmek için güçlerini birleştirdiler. Kampanya güncel verileri kullanarak ilk adımda farkındalık yaratmayı ve ardından insanları harekete geçirmeyi amaçlıyor.

tuba-buyukustun

Haksızlık çocukların kendi istekleri dışında evlerinden, arkadaşlarından ve de oyuncaklarından koparılmalarıdır’ diyor hassaslaşan sesi ile UNICEF İyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün.  “Günümüz dünyasında, yaşamak, öğrenmek ve koruyucu bir ortamda büyümek için yalnızca yiyecek, bakım ve sevgi gibi temel gereksinimleri olan çok sayıda çocuk ihmale uğramakta, geride bırakılmaktadır. UNICEF iyi niyet elçisi olarak çatışmaların çocuklar üzerindeki etkilerine bizzat tanık oldum; bu çocuklar belleklerinden silinmeyecek şiddet olayları yaşamışlar. Onları ve ailelerini desteklemek için birlik olmamız gerekiyor. Haksızlığa karşı mücadele etmek, bu çocuklar ve hepimiz için daha iyi bir dünya yaratmak için birleşmeliyiz.”

tuba-buyukustun

UNICEF’in Türkiye’deki Temsilcisi Philippe Duamelle ekliyor: “Adaletsizlikler dünyada pek çok çocuğun yaşamını belirliyor. Nerede olursa olsun her çocuğa, özellikle en dezavantajlı konumda olanlara yaşam için adil bir şans tanınması, her toplumda kuşaktan kuşağa aktarılan eşitsizlik ve yoksulluk döngülerinin kırılmasında en büyük umudu oluşturmakta. Eğer çocuklar için daha iyi bir dünya yaratmak istiyorsak bu döngüler kırılmalı.”

Yaşanan kriz dolayısıyla milyonlarca insan evlerini terk edip komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı ve bu insanların gelecekleri belirsiz. Çocuklar kriz karşısında en ağır bedeli ödeyen ve en ağır yükü taşıyan kesim olmaya devam ediyor: Eğitimleri, duygusal sağlıkları, hatta yaşamları bile risk altında.

 tuba-buyukustun

Evet yaşam haksızlıklarla dolu ama herkesin karşımızda olan durum için tek tek yapabilecekleri var. Bu kadar haksızlık varken bunu tek başımıza başaramayız ama birleşirsek toplumsal dönüşüm için gerekli gücü yaratabiliriz.

UNICEF’in tüm dünyada haksızlıkla nasıl mücadele ettiğini görmek için https://www.unicef.org/fightunfair/ adresine uğrayın, UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün’ün dikkat çektiği Suriye krizinden etkilenen çocukların hayatını değiştirmek için https://unicefturk.org/suriye/  adresine girin.

 

ETİKETLER: TUBA BÜYÜKÜSTÜN , UNICEF , PHİLİPPE DUAMELLE