23 Kasım 2020

The Crown 5. Sezon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Yayınlandığı ilk günden beri oyuncuları ve elbette hikayesiyle özellikle kraliyet meraklılarını epey etkisi altına aldı The Crown. Ancak kabul etmek gerek ki 4.sezonun heyecanı ve sansasyonu hiçbirinde yoktu. Zira diziye Galler Prensesi Diana’nın hüzünlü hikayesinin dahil edilmesi, pek çok kişi için diziye başlama sebebi bile oldu. Gerçek olaylardan ilham alınarak yazılan dizinin olay örgüsüne az çok hakim olsak da, yine de ilerleyen sezonda bizleri nelerin beklediğini merak etmeden duramıyoruz. Peki 5.sezonla ilgili en son gelişmeler neler, gelin birlikte keşfedelim.

Tüm oyuncular değişiyor

Biliyorsunuz ki her iki sezonda bir oyuncularda değişim söz konusu oluyor. O yüzden Claire Foy ve Olivia Colman’ın ardından yeni Kraliçe Elizabeth Imelda Staunton olacak. Prens Philip’i Jonathan Pryce, Prenses Margeret’ı Lesley Manville ve Emma Corrin’in harika bir şekilde canlandırdığı Prenses Diana’yı 5.sezonda Elizabeth Debicki canlandıracak.

Hikayenin günümüze kadar uzanması planlanmıyor

Dizinin senaristi Peter Morgan’ın yaptığı açıklamaya göre The Crown, İngiliz Kraliyet Ailesi’nin günümüz zamanını ele almayacak. Yani Meghan Markle ve Prens Harry’nin büyük yankı uyandıran evliliğini görmeyi bekliyorsanız, maalesef gerçekleşmeyecek gibi...

 

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör

The Crown (@thecrownnetflix)'in paylaştığı bir gönderi

Olay örgüsü nasıl olacak?

90’lara girişle birlikte sona eren 4.sezonun ardından dizi, kraliyet ailesi için en önemli olayların yaşandığı on yıllık dönemi konu alacak yeni sezonda. Yani İngiltere’nin 1990-1997 yılları arasında başbakanı olan John Major’ın hikayesi de diziye dahil olacak. Ayrıca 1992'de Prenses Diana ve Prens Charles'ın ayrılığı ve ardından boşanması da işlenecek bir başka konu.

5.sezon hangi tarihte son bulacak?

The Crown 5. sezonunun, Prenses Diana'nın Paris'teki bir araba kazasında hayatını kaybettiği yıl olan 1997'de sona ereceği tahmin ediliyor. Bu yüzden yeni sezonda daha çok drama hazırlıklı olun.

Yayın tarihi henüz net değil

Maalesef 5.sezon hazırlıkları henüz başlamadı bile. Yani uzun bir zaman beklemek zorunda kalacağız. Çekimlere Haziran 2021'de başlanması planlanırken, yayın tarihinin 2022'den önce olması da olası değil gibi görünüyor.

ETİKETLER: THE CROWN , NETFLİX , EMMA CORRİN , PRENSES DİANA