29 Kasım 2015

Sosyal Medyada Yeni Nesil Model Olmak

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Kendall Jenner, Instagram’daki 43 milyonu aşan takipçi sayısıyla isterse bir ülke kurabilir. Cara Delevingne’nin Instagram’daki takipçi sayısı ise Yunanistan’ın nüfusunu ikiye katlıyor. Bu tabloda, süper modellik sadece yüksek modanın podyumunda yürümeyi değil, sosyal medya sahnesinde de rüzgar gibi esip geçmeyi mi gerektiriyor? Bu sorudan yola çıkarak, Amerikan Vogue’nda Janelle Okwodu, modellerin sosyal medyada var olmadan, başarılı olup olamayacağını sorguluyor.

Kendall Jenner, Gigi Hadid, Karlie Kloss

Fotoğraf: @karliekloss

Naomi Campbell’ın bu konudaki tavrı açık ve net. Campbell, Cindy Crawford, Linda Evangelista, Christy Turlington, Claudia Schiffer ve kendisinin zirveye tırnaklarını kazıyarak, adım adım tırmandıklarını söylerken, yeni nesil modellerin kalıcılıklarına da şüpheyle yaklaşıyor.  Bu durumda aslında başarılı bir model olmak için sosyal medya fenomenliğine gerek yok diyebilir miyiz?

 Freja Beha Erichsen 

Fotoğraf: Indigital

Freja Beha Erichsen

Çevrimdışı yaşayıp, sektörde iyi işlere imza atan birçok ismin olması su götürmez bir gerçek. Danimarkalı model Freja Beha Erichsen'in bir Instagram hesabı henüz yok fakat başarılı model Fransız Vogue’un kapağının yıldız isimlerinden. Malgosia Bela ise, özel hayatın gizliliğini sosyal medya fenomenliğinden daha üstün tutanlardan. İtalyan Vogue’un kapağını süsleyen başarılı model, sosyal medya hesaplarını gizli tutarak, sadece işiyle gündemde kalmayı tercih ediyor. Gizli kalmak, merak uyandırmanın ön koşulu. Kate Moss, yıllardır bu silahı doğru kullananlardan. Sosyal medyayı sıkı takipte olduğu bilinen ikonun, aktif hesabı olmasına rağmen, sanal dünyada tek bir ayak izine rastlamak mümkün değil. 

Freja Beha ErichsenFotoğraf: Mario Testino

Bir tarafta sosyal medya güçleriyle çok konuşulan model fenomenler, diğer yanda ise yalnızca yaptıkları işlerle gündeme gelen yıldız modeller. Kimine göre jenerasyon farkı, kimine göre ise tamamen bir tercih meselesi. Yeni kuşağın oyuncaklar yerine akıllı telefon ve tabletlerle oynadıklarını hesaba katarsak, sosyal medyanın etkisini yabana atmak olmaz. Bu dijital mecra, aynı zamanda yeni modellerin de önünü açıyor. Matthew Noszka, 21 yaşında Pittsburgh’lü sıradan bir gençken Instagram üzerinden keşfedilerek, şimdilerde yükselen erkek modeller arasında zirveye oynuyor. Ünlü model ajansı Wilhemina ekibine dahil olan Noszka’nın çalıştığı en son marka Balmain.

 Matthew Noszka

Fotograf: @matthew_noszka

Karl Lagerfeld’in ilham perisi kadrosuna girmeyi başarmış Kendall Jenner, Gigi Hadid ve Cara Delevingne gibi sosyal medyada fenomen olan modellerin, yaklaşık 2 milyon beğeni alan Instagram fotoğraflarının bir gün rağbet görmeme ihtimallerini hayal etmek ise günümüzde biraz zor. 

 

ETİKETLER: GİSELE BÜNDCHEN , KATE MOSS , KENDALL JENNER , İNSTAGRAM , GİGİ HADİD , CARA DELEVİNGNE , NAOMİ CAMPBELL , SÜPER MODEL