29 Aralık 2020

Röportaj: İş Yaşamında Dijital Dönem

RÖPORTAJ: DAMLA DURAK

ışıl hasdemir

Uzaktan çalışma sistemine hızlı bir geçiş yaptığımız günümüz şartlarında kullandığımız teknolojik aletler daha da önem kazandı. Dell Technologies Ülke Müdürü Işıl Hasdemir ile teknolojinin “yeni normal”e adaptasyonunu konuştuk.

Pandemiyle birlikte pek çoğumuz tamamen evden çalışma sistemine geçtik. Siz teknoloji dünyasının profesyonellerinden biri olarak bu süreci nasıl yorumluyorsunuz?

Biz Dell Technologies ailesi olarak yıllardır uzaktan çalışma sistemini hayata geçirmiş olsak da “yeni normal”, birçok şirkette bu önemli bir farkındalığı henüz yarattı. Uzaktan çalışmak, tüm süreçlerin dijital ortamlarda yer alması, bulut bilişim teknolojisi, yeni normalin birer parçası oldu. Gündelik hayatımızda kullandığımız e-posta, fotoğraf, sosyal medya gibi birçok uygulamayı nasıl ki her cihazımızda kullanabiliyorsak, iş hayatının da bu düzene geçmesi kaçınılmazdı. Yeni normal bu süreci hiç olmadığı kadar hızlandırdı.

Bu durumun sonucu olarak evde kullandığımız bilgisayarlar da önem kazandı. Dell XPS 13 7390 laptop’tan bahsedebilir misiniz? Bu ürünü ayrıcalıklı kılan özellikler neler?

Hem bireysel hem de kurumsal olarak evde kaldığımız süreçte bilgisayarlarımız bizi yaşama bağlayan en önemli araçlardan biri hâline geldi. Kullanım süreleri çok daha fazla arttı, ekranla geçirdiğimiz aktiviteler çeşitlendi, birden fazla ekranla yaşamak da yeni normalin bir parçası oldu. Dell XPS ise kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek dünyanın en küçük 13 inç bilgisayarı olarak öne çıkıyor. Hem güçlü, hem şık, hem de kolay taşınabilir bir bilgisayar isteyen tüm kullanıcılar Dell XPS serisini tercih edebilirler. İş için gerekli tüm dokümanlar ve işlemleri yapma kabiliyetinin yanı sıra “Cinema” özelliği mevcut. Ekran kalitesini ve bant genişliğini tüketilen içeriğe göre ayarlayan kablosuz ağ özellikleriyle kusursuz bir film deneyimi sunuyor.

dell laptop

Bu ürün, teknik özellikler bakımından daha çok hangi meslek gruplarına hitap ediyor? Böyle bir ayrım yapabilir miyiz?

Teknik olarak bakıldığında XPS serisi içerik üreticilerin ve kurumsal şirketlerdeki üst düzey yöneticilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı. Çalışmalarını hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmek isteyen kurumsal kullanıcıların yanı sıra her an her yerde içeriğini üreterek bunu paylaşmak isteyen tüketiciler için de ideal bir ürün.

Son yıllarda art arda “Türkiye’nin En Etkili 50 Kadın CEO’su” listesine girdiniz. Sizce başarının ve etkinliğin anahtarı nedir?

Açıkçası öncelikle teknoloji alanında çalışmanın insanı motive eden, sürekli yenilikleri kucaklayan yapısı beni oldukça çekiyor. Bununla birlikte uzun süre basketbol oynamamın kariyerimde önemli bir takım olgusu yarattığını düşünüyorum. Bu sayede daha mücadeleci ve ekip çalışmasına yatkın bir yapıda çalışmayı sürdürebiliyorum. Ayrıca ekibi daha iyi anlayarak liderlik etme konusunda da sektörde 20 yılı aşkın süredir bulunmamın da etkisini görüyorum. Başarının anahtarının takım çalışmasından geçtiğine inanıyorum. Kız çocuklarının kariyerlerinde özgüvenli olmaları için erken yaşlardan itibaren spor ve sanat gibi disiplinleri hayatlarına sokmaları gerektiğini düşünüyorum, bunu da sizlerin aracılığıyla yeniden belirtmek isterim. İyi bir eğitimle birlikte ilerleyen dönemde kadın yönetici oranının artacağına inanıyorum.

ETİKETLER: #DELL , TEKNOLOJİ