01 Aralık 2017

Ropodi Yamaçlarında Büyülü Xánthi Kenti

Rodopi dağları ve köklü ormanları, Nestos Nehri’nin rengârenk yolculuğu, Vistonida Gölü, Xanthi'nin muhteşem eski kenti ve vilayet sınırları içindeki dağ köyleri, çok sayıda ziyaretçiyi cezbetmekte. 

Batı Rodopi’nin yamaçlarında inşa edilmiş, Xánthi olarak adlandırılan ''Trakya’nın Soylu Kadını'' ziyaretçilerini özellikle eski kentiyle büyülemekte. Araştırmalar, ilk kez Strabo tarafından bahsi okunan şehrin, Trakyalı kabile olan Kikonlar tarafından / antik Xantheia bölgesi üzerinde kurulduğuna işaret etmekte. Xanthi, Bizans döneminde (MS 13. - 14. yüzyıl) bölgenin en önemli kent merkeziydi. Türk yönetimi altında Iskeje olarak adlandırıldı ve büyük bir ticaret merkezi haline getirildi. 

yunanistan


Aktiviteler

- Latomeia bölgesini ziyaret
- Abdera’da yüzme
- Rafting
- Yürüyüş
- Dağcılık
- 4x4 off-road sürüş
- Echinos ve Potamia Yeniseas kaplıcalarında hidroterapi; şifalı suları cilt hastalıkları, kronik arterit, romatizma ve diğer rahatsızlıkların tedavisinde etkili.

yunanistan


Avdira (Abdera)

Sıkça tercih edilen yazlık merkez Avdira, antik Abdera'nın yakınında inşa edilmiş. Efsaneye göre antik Abdera, Herkül tarafından arkadaşı Abderus'un Trakyalı Bistones boyunun Kralı Diomedes’in insan yiyen atları tarafından parçalanmasının ardından, onu onurlandırmak amacıyla kurulmuş. Bu modern köy, küçük limanı ve geleneksel konaklarıyla popüler bir yaz destinasyonu.

Porto Lagos

Sakin bir balıkçı köyü olan Porto Lagos, Vistonida Gölünü denizden ayıran dar bir yarımada üzerine kurulmuştur. Köyün ismini "göl limanı" olarak belirleyen lokasyon, tam da bu yerdir. Günümüzde Porto Lagos, birçok balıkçı teknesinin demir attığı ticari bir liman.


Stavroupolis

Nestos Nehri'nin yanında inşa edilen Stavroupolis, vilayetin ikinci büyük şehridir. Ziyaretçileri sunduğu huzur ve sükûnetle büyülemekte. Şehrin evlerinin geleneksel mimarisine hayran kalmak için dar, taş döşeli sokaklarda dolaşmaya değer. Evlerin çoğu Sahnisia taşından (kapalı balkonlar) inşa edilmiş olup şömineler üst katlardan sokağa çıkıntı yapmakta.

Daha fazla bilgi için www.visitgreece.gr

Bu bir tanıtımdır

ETİKETLER: YUNANİSTAN