07 Şubat 2015

Raw Food ve Yoga

YAZI: HÜLYA KURT

Yoga hayatıma aşçılık gibi çok küçük yaşlarda girdi. O zamanlar şu anda olduğu gibi popüler değil; yoga merkezleri neredeyse hiç yoktu ve bir yaşam stili olmasından daha çok bir inanç olarak algılanıyor ve yogadan uzak duruluyordu. Türkiye’de de şu anda o kadar şanşlıyız ki her şehirde artık bir yoga merkezi ve başarılı yoga hocaları var. Fakat raw ve yogik beslenme üzerine bir çok temel bilgi olsa da “raw yogik beslenme” henüz çok yeni keşfediliyor. Raw Yogik beslenme, klasik yogik beslenme ve Ayurveda temelleriyle beraber on yılı aşkın süredir mutfak tecrübelerim ve aldığım eğitimlerle oluşturduğum beslenme ve yaşam stili programlarımdan biri. Örneğin temel raw beslenmede kullanılan soğan ve sarımsağı kullanmıyorum ve her bireye aynı temel yogik beslenmeyi uygulamıyorum. Tariflerin ötesinde tamamen kişiye uygun beslenme stili değişiyor; her bireyin beslenmesinin farklı ve eşsiz olduğuna inanıyorum. Bunun gibi bir çok derin farklılıklar olduğu gibi kadim beslenme öğretilerini de içeriyor.

Hülya Kurt
 
Raw Yogik Beslenme Nedir?
Yogik beslenme üç enerjiye ayrılır; Satvik, Rajasik ve Tamasik. Satvik gıdalar farkındalığınızı arttırır düşünmeyi, saflaşmayı, aklı ve zihni sakinleştirir, orta yolu keşfettirir. Canlı besinler; yüksek satvik enerjilere sahiptir  ve asanalarda konsantrasyon sağladığı gibi yoga ile zihinsel farkındalığınız arasında muhteşem bir denge ve yumuşaklık kurar; bedendeki duruşları daha derin hissettirirken en önemlisi tamamen bireye uygun sağlıklı, canlı ve saf beslenmeyi öğretir.
 
Bir Yogi Nasıl Beslenmelidir?
Bir yoginin ana niyeti sakin kalmak, derinliğe ulaşmak, kendini geliştirmek, zihnini saflaştırmak,  sağlıklı olmak, arınmak ve başkalarına da yardım etmek ise diyeti satvik olmalıdır. 
 
Aşağıda yoga yolculuğunu daha da derinleştirmek isteyenler için paylaştığım 5 beslenme adımını hayatınızda kolaylıkla uygulayabilir ve sadece bu beş adımda bile etkilerini bizzat yaşamınızda deneyimleyebilirsiniz. Daha derin bilgiler öğrenmek, beslenme farkındalığınızı geliştirmek ve daha fazlasını keşfetmek isterseniz 29 Mart tarihinde İstanbul’da, 7-8 Mart tarihinde Antalya’da, 18-19 Nisan Ankara’da olacak eğitimlerimden birinde benimle buluşabilirsiniz.
 
Yoga’da Derinleşmek İçin 5 Beslenme Adımı
 
1- Yaşam Enerjinizi Besleyin “Canlı Gıdalarla Beslenin”
 
Tüm renkli sebzeler, taze meyveler, yeşillikler, çiğ filizler, soaked(suda bekletilmiş) kuruyemişler(yer fıstığı hariç) canlı besinlerdir. Alkali ve besin değerleri çok zengin olduğu gibi; yüksek saf enerjilere sahiptir. 
 
2- İçsel Işığınızı Keşfedin “Satvik Yemekler Yiyin”
 
Satvik gıdalar her zaman en basit tariflerdir; karmaşık değillerdir. Eğer tabağınızda bir çok farklı ve zıt besinlerden oluşan karışık gıdalar ve birbirinden farklı malzemelerle oluşturulmuş bir yemek var ise çoğunlukla satvik(saf) değildir ve tembelliği, depresyonu ve tamasik duygularınızı arttırmaya meyillidir(bazen tek bir gıda da tamasik olabilir).
 
3- Özgürleşin “İşlenmiş Ürünleri Bırakın”
 
Canlı beslenmede her şey taptaze hazırlanır. Hiçbir ürünün yıllar süren uzun raf ömrü yoktur. İşlenmiş hazır ürünler kişiyi bağımlı hale getirdiği için kişinin yaşamını ve farkındalığını beslemekten ziyade tam tersi bir enerjide düşüncelerde ve bedende açığa çıkar. 
 
4- Her an Her Yerde Yaşam İle Bağlantı Kurun “Çiğ Atıştırmalıklar Tüketin”
 
Canlı beslenmenin en keyifli tarafı her an her yerde yüksek besin değerlere sahip olan gıdalarla beslenebilmeniz. Benim her zaman çantamda bir gece önceden suda beklettiğim yüksek kalsiyum ve mineral dolu çiğ badem, sindirime yardımcı olan lif zengini hurma, çiğ havuç ve salatalık gibi atıştırmalıklar her zaman var. Bu ara besinler bana yoğunluğun içinde bile her an yaşamla sağlıklı bir yolla bağlantı kurmamı sağlıyor.
 
5- Saf Duygularınızı Açığa Çıkarın “Her Gün 1 Yeşil Smoothie İçin”
 
Sabahları yoga öncesi güne sakin ve saf bir zihin ile başlamak önemli. Güne besleyici yeşil bir smoothie ile başlamak en sağlıklı kahvaltılardan ve liflerden, vitaminlerden ve alkali minerallerden zengin olduğu için bedeni arındırdığı gibi inanılmaz tok tutuyor. Yoga sınıfına gitmeden 1.5 saat önce yeşil bir smoothie içerseniz muhteşem saf enerjiyi bedeninizin ve düşüncelerinizin her dokusunda hissedebilirsiniz.
 
 
Yeşil Neşe 
 
Malzemeler (3 - 4 Kişi) :
2 adet Kivi
2 adet Portakal
2 adet Kırmızı Elma
2 dolu avuç Çiğ Ispanak
1 tutamcık himalaya tuzu
1 bardak Yeterince Alkali Su (8.00 üzeri)
 
 
 
Hazırlanışı:
 
Önce kırmızı elmaları, ardından portakal dilimlerini ve kabuklarıyla beraber kivileri ve en tepeye taze, yıkanmış ıspanakları ekleyin. Himalaya tuzunu ve alkali su ilave edip blenderda 1-2 dakika karıştırın.
 
Afiyet olsun.

ETİKETLER: YOGA , YOGİK BESLENME , RAWFOOD