29 Ekim 2017

New York'un Sonbahar Rotası

YAZI: AYŞE SARIOĞLU

Sonbaharı en güzel yaşayan şehirlerden biri New York. Eylül ayıyla birlikte herkes yerine yerleşti; ancak sonbahar güzellikleri şehirde kol gezmeye devam ediyor.  Sosyal etkinlikler, konserler, galalar, yardım baloları hız kazandı. Hava limonata tadında, gündüzleri 17-24 derece, geceleri ise 10-18 derece arasında değişiyor. Hala yazlık giysinizin üzerine hırka ya da deri mont alarak dışarıya çıkmanız mümkün.

Hudson nehri boyunca nefis yürüyüşler yapabilir veya bisikletinizi alıp Governor Island’a gidebilirsiniz, bu mevsim çok güzel. Dilerseniz Central Park’da şahane sonbahar renkleri içinde yürüyüşleri öneririm. New York parkları baharda bir başka güzel.

new yorkHudson River Park, Pier 25

Eğer Hudson Nehri kenarında yürümeyi seçerseniz, bir içki ve yanında yiyebileceğiniz nefis istiridyeler için Grand Banks’de mola verebilirsiniz. Hudson Nehri’nde yelken açmış hissine kapılacaksınız ve manzaraya doyamayacaksınız. 

Central Park’da yürümeyi seçtiyseniz size mola için Boat House’ı öneriyoruz. Haftasonları nefis Central Park manzarası eşliğinde brunch keyfi yapabileceğiniz gibi ilerleyen saatlerde yemek yemeye devam edebilirsiniz, bahçesinde göl kenarında içkinizi yudumlayabilirsiniz. Burası da şehrin gürültüsünden uzak kurtarılmış bir bölge. Brunch ve öğle yemeği tüm yıl devam ediyor ancak akşam yemeği sadece sıcak mevsimlerde geçerli. Burası New York klasiği turistik bir yer olmasının yanında, şehrin eski elegan ve klasik lezzet duraklarından biri.

The Plaza Hotel’de bir çay molası verebilirsiniz. Burası alışveriş sonrası son derece dinlendirici bir durak.

Opera, bale ve klasik müzik gösterileri için Lincoln Center bu mevsim ayrı güzel. The Met Opera’nın balkonundan şehrin parlayan ışıkları her daim gizemli görüntüsünü koruyor. La Boheme, Norma, Orfeo, Les Contes d’Hoffman ya da Turandot’u izleyebilirsiniz ve aralarda Met Opera’nın balkonunda şampanyanızı yudumlarken New York elitleri ve şehri ziyaret eden opera meraklıları ile selamlaşabilirsiniz.

new york

Eğer moda ile ilgiliyseniz Moma’daki ‘Is Fashion Modern?’ sergisini gezebilirsiniz ve 20. ve 21. yüzyıllarda dünya üzerinde güçlü etkisi olan 111 kıyafet ve aksesuarın bugününün, geçmişinin ve bazen de geleceğinin araştırıldığı sergide; Levis 501’ler, Breton gömlekler ve küçük siyah elbiseler gibi klasik parçalarla karşılaşacaksınız. Bir diğer ilginç sergi ise yine Moma’da Louise Bourgeois’ya ait. ‘An Unfolding Portrait’ sergisi, sanatçının baskılarını, kitaplarını ve yaratıcı sürecini keşif için anlamlı bir yolculuk. 

chealse

Sezonun önemli sanat olaylarından biri de Chelsea Sanat Galeri’lerindeki sezon açılış showlarında. Highline’dan yürüyerek Chelsea galerilerindeki sezon sergilerini keşfedebilirsiniz.

chealse
Kahve molası için High Line Hotel’i öneriyoruz. Arka ve ön bahçesi bahar aylarında nefis, kahvesi çok çok lezzetli. Kahvesever değilseniz size tumeric çayı öneriyoruz. İster sade için isterseniz de badem sütü ile. 

Karnınız aç ise mahalle restaurantı The Red Cat’i seveceksiniz, civarda yaşayan modern ve entellektüel komşular burada buluşuyor. Bazen sevdikleriyle zaman geçiriyor, bazen iş toplantılarını burada yapıyorlar. Çünkü yemekler leziz ve servis mükemmel. Mekanda tam bir mahalle sıcaklığı var. Aslında burası mahalle restaurantından fazlasını veriyor. Kızarmış fasulyesi mutlaka tadılmalı.

Şehirde yardım yemekleri de son hız devam ediyor. New Yorklular gündüzleri kendileri için çalışıyor, akşamları yardıma ihtiyacı olanlar için düzenlenen etkinliklere destek veriyorlar. 

new york

Şehir şimdi Halloween’e hazırlanıyor, adeta kostüm değiştiriyor. her yerde Halloween süsleri, evler oteller parklar yaratıcılıklarıyla yarışıyorlar mağazalar, vitrinler... Partiler, kostümler şimdiden hazırlanıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Village Halloween Geçit Töreni yaratıcılıkta ve eğlencede sınır tanımayacak.

Halloween’ı en güzel yaşayan yerlerden biri de West Village. Ama önce Washington Square Park’a uğrayın, bu mevsim çok daha güzel. Güneşlenenler, kitap okuyanlar, okul sonrası rahatlamak isteyenler ya da iş arasında yemeğini yerken bu güzel sonbahar havasını solumak isteyenler, herkes burada.

12 Ekim’den beri boy gösteren Çinli aktivist artist Ai Weiwei’nin Washington Square Arkına yerleştirdiği enstalasyonu kaçırmayın. 11 Şubat’a kadar görülebilecek eser, göçmenlere karşı artan düşmanlık ve dünya genelinde yükselen milliyetçiliğin yorumu. Oradan West Village’a doğru yürüyüp Halloween için süslenmiş evlerin fotoğraflarını çekebilirsiniz ve village restaurantı Extra Virgin’de domuz pastırmasına sarılmış deniz tarağını ya da ıstakozlu ravioliyi deneyebilirsiniz.

 

ETİKETLER: NEW YORK