02 Nisan 2017

New York'ta Neler Oluyor? - Nisan 2017

YAZI: AYŞE SARIOĞLU

Herkes için bir yaşamı barındıran çok sesli dünyası, bitmek bilmeyen temposu ve yenilikçi sanat olaylarıyla New York her zaman ilham kaynağı. New York'un gündeminde bu ay neler var? Ayşe Sarıoğlu (@aysesarioglu) yazdı.

new york

Ne oluyor?

John McCracken DavidZwirner'de

Ne güzel?

Çizgilerle dizisellik içinde çeşitli dile getirme yollarını keşfetmek artistin özellikle son 10 yıldaki kariyerinde önemli bir yere oturdu. Benzer düzeysellik ve zemin içinde özellikle renklerle oynayarak basit bir kompozisyon oluşturma ve aynı zamanda derinden sesi yansıtarak birlikte bir uyum ve kompozisyon yaratma. Sergi 15 Nisan'a kadar görülebilir.

537 West 20st Street

new york

Ne oluyor?

Amerikalı Artist Jon Kessler Exodus 2016 ve Evolution 2016 heykelleri ile Whitney Bienal'de

Ne güzel?

Jon Kesler iddia ettiğini yapıyor' performative heykeller' ve bu heykeller kiçliği de yansıtarak eğlendiriyor. Bienal'deki iki önemli iş Exodus ve Evolution büyük bir projenin birer parçası, proje 'The Floating World/Yüzen Dünya'.Proje sosyal ve çevresel etkileri ile 'iklimsel değişim'e parmak basıyor.Exodus 2016'da ebay'dan sağlanan bir seri heykelcik bir ekran etrafında sonu olmayan bir yürüyüş ile dönüyor, Suriye'li mülteciler gibi göçmen kitlelerin doğal sıkıntıları ve politik durumları anlatılıyor. Evolution 2016'da ise  yükselen deniz seviyesinde iki figür dalma gözlükleri ile görünüşte yükselen tehlikenin farkında olmadan ilgisiz, bilgisiz ve kayıtsız bir şekilde fotoğraf çekiyorlar. Bienal 11 Haziran'a kadar görülebilir.

Whitney Museum 99 Gansevoort St.

new york

Ne oluyor?

Meksikalı artist Raul de Nieves Whitney Museum'a özel yarattığı eseri ile bienalde

Ne güzel?

Whitney Museum 6.katta zeminden tavana kadar uzanan 18 adet süslenmiş cam panel artist Tarafından kağıt, tahta, yapıştırıcı, bant şerit, boncuk ve asetat levha kullanılarak bir çeşit vitraya ve canlı renklerden oluşmuş bir fona dönüştürüldü. Nieves'in dikkatli bir şekilde boncuklardan oluşturduğu heykelleri installasyonun abstract noktasını oluşturdu. Diğer figürler ise kumaşla kaplandı ve ağır kostümler giydirildi ve tüm bu işlerinde Nieves mütevazi, olağan ve bu dünyaya ait basit materyalleri kullanarak fantastik bir eser oluşturdu. Pencereler dünyayı gösteriyor, ölüm ve her yerde olan kayıplar sıklıkla uçmakla sembolize oluyor. Bir çok Western ruhsal geleneğe benzememekle beraber Nieves ölümü muhteşem değişim olasılığı ve yeniden doğum olarak tanımlıyor önceden kestirilemeyen ve kargaşalı dünyada.11 Haziran'a kadar Whitney Bienal'de.

Whitney Museum 99 Gansevoort St.

new york

Ne oluyor?

Kaya Whitney Bienal'de.

Ne güzel?

Ressam Kerstein Bratsch ve heykeltraş Debo Eilers birlikte yarattılar, Kaya resim, heykel ve performansın bileşimi. Bu fiziksel birleşim geleceği etkinleştirmede bir potansiyel yaratıyor. 'Processione' ve 'body-bag' işleri kullanılmış objelerden oluşturulmuş şatafatlı bir ritüel ya da geçit törenini anımsatıyor ve kilitli dolaplar Bratsch ve Eilers'in komşu stüdyolarında şekil değiştirmiş ceremonial paylaşılan ortak banyoyu anlatıyor. Artistler Kaya'yı 3.bilinç, kuşatan kuşatıcı birseyler ve henüz bunun ötesinde bireysel pratikler olarak anlatıyorlar. 11 Haziran'a kadar görülebilir.

Whitney Museum 99 Gansevoort St.

new york

Ne oluyor?

Jack Whitten Hauser&Wirth'de

Ne güzel?

Amerikan abstractionist Jack Whitten'ın ilk sergisi Hauser&Wirth'de. Show artistin 2015-2017 yılları arasındaki gelecek seçimlerinden oluşuyor. Mozaik ile döşenmiş Quantum Walls ve Portals serisi, Whitten'ın African American vizyonundan oluşan 'Black Monolitan' projesinin bir parçası. Eserler çeşit çeşit merceksi evrimleşmiş değişmiş mozaiklerden oluşuyor. Bu lezzetli materyallerle uzayı keşfediyor ve ışığı. Kendine özgü resimsi dili Whitten'ın son 50 yıldaki kariyerini geliştirmiş. Jack Whitten'ın sergisi Hauser&Wirth'de 8 Nisan'a kadar görülebilir.

548 West 22st Street

new york

Ne oluyor?

Albert Oehlen' Elevator Paintings:Trees' sergisi ile Gagosian Gallery'de

Ne güzel?

Oehlen'in tüm eserlerinin özünde olan vasiyeti kreatif hareketin özgürlüğü. Bu özgürlüğü serbest bırakma gönüllü kısıtlama ile oluyor. Oehlen kuralları ve sınırları koyuyor, kendi resimlerindeki Kırılma noktasını test etmek için expressionizm kanalı ile Sürrealist metodolojide, computer merkezli seriler, sıkılgan utangaç amatörizm ile sanatçı genişleme, çoğalma ve büyümede ısrar etmek için potansiyel visual kodlarını çoğaltıyor. Oehlen'in sergisi Nisan 15'e kadar Gagosian Gallery'de görülebilir.

522 West 21st Street

new york

Ne oluyor?

Bookmarc imza günleri

Ne güzel?

Ünlü New York'lu tasarımcı Marc Jacobs'ın ilk olarak 2010'da Bleecker Street West Village'da açtığı ve daha sonra Paris, Londra, Tokyo ve Los Angeles'a doğru genişlettiği 'Bookmarc' kitap ve hediyelik eşya mağazasında, vintage kitapların yanında fotoğraf, fine art, bilim kurgu, müzik, pop kültür gibi kahve masalsı kitapları Marc Jacobs marka çanta ve kitap aksesuarları ile birlikte satılıyor. Carine Roitfeld, Nan Goldin, Richard Hell, Grace Coddington ve Angelica Huston gibi artist, yazar ve ikonların her zaman kitap lansmanlarında ve hayranları ile buluşmak için birinci mekan olarak seçtikleri West Village'deki Bookmarc'da bu hafta ünlü tasarımcı Zac Posen'in erkek arkadaşı Christopher Niquet vardı. Christopher 'Models Matter' adli kitabını Zac Posen'in de katıldığı imza gününde sevenleri ile paylaştı.

400 Bleecker Street 

new york

Ne oluyor?

8.Geleneksel Face Afrika Wash Gala 25 Mart'da gerçekleşti.

Ne güzel?

Temiz suya erişim Afrika için sağlık, gelir ve eğitim demek, özellikle kadın ve çocuklar için. Dünya Bankası 5 yaşın altındaki Afrika'lı çocukların suya bağlı ölüm oranının AIDS, sıtma ve kızamığa göre daha fazla olduğunu tahmin ediyor. Yaklaşık 350 milyon kadın, erkek ve çocuk temiz ve güvenli suya erişemiyor. Özellikle kadınların ve çocukların %60'ı temiz ve güvenli su bulmak için çalıştığından okula gidemiyor ve geleceğini şekillendirme fırsatını kaybediyor. Temiz ve güvenli suya erişim hijyen, sağlık, ekonomik ve fakirliği azaltmak demek. 25 Mart'da gerçekleştirilen 8. Geleneksel Face Wash Gala'da sağlanan yardımlarla Liberia'da 100.000 kişiye temiz ve güvenli su ulaştırılabilecek.

 

ETİKETLER: NEW YORK , AJANDA