13 Nisan 2016

Ne Gördüğün Değil, Nasıl Gördüğün

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Sonbahar/Kış 2016-17 koleksiyonlarından görünümleri heykel formunda yeniden yorumluyan Londra merkezli sanatçı ve fotoğrafçı Marie Valognes’e (Kod adıyla Mise En) "Bu görsellerin sizin için anlamı nedir" diye sorduğunuzda olabildiğince cevaptan kaçmak istiyor. Bundaki amacı ise, yaptığı işin kendisi için konuşması: "Bu bir iletişim biçimi, görsel bağlantılar kurmayı, iki resmin arasında bir diyalog oluşturmayı ve bu diyaloğun da her farklı kişide farklı şekillerde yankı bulmasını seviyorum".  O herkes istediği gibi görebilsin, yorumlayabilsin istiyor. Görselleri bir özgürlük alanı yaratmak için kullanıyor. Çift taraflı bir özgürlük; bakan istediğini görsün, moda da istediği gibi konuşabilsin.

comme-des-garçons-marie-valognes

Marie Valognes/Mise En & Comme des Garçons 2016-17 Sonbahar/Kış

"Eğer moda konuşabilseydi belki de bunları" söylerdi diyor analist Mischa Liatowitsch, sanatçının koleksiyonlardan ilhamla yarattığı heykeller için. Disiplinlerarası çalışan moda endüstrisinin söyleyecek çok sözü olduğu kesin. Belki de artık defileler modanın kendini ifade edişine yeterli gelmediği için moda endüstrisini şimdilerde her yerde daha çok görüyoruz. Moda sadece kıyafetlerle ilgili değil, bunu artık daha iyi biliyoruz. Marie Valognes ifadeye ifade ekleyerek seçtiği görünümleri, görünümlerden ilham alarak yaptığı heykellerin yanına koyarken üzerine basarak söylüyor: "Herkes farklı görür"

marc-jacobs-marie-valognes

Marie Valognes/Mise En & Marc Jacobs 2016-17 Sonbahar/Kış

Aynı fotoğrafı 10 farklı kişiye göstersek, herkes aynı şeyi mi görür? Her tekil kişi farklı bir şey hissetmez mi aynı fotoğrafa bakarken? Peki hangisidir esas, hangisidir daha önemli olan? Kişinin yorumu mu, tüm çıplaklığıyla orada duran objektif gerçek mi? Peki objektif olmak insan ırkı için ne kadar mümkündür? Sanatçı Marie Valognes'in çalışmaları tüm bu soruları bir kez daha düşünmeye itiyor. Geçen sezon tasarımlarından yaptığı heykelleri de hesaba katarsak sorgusunda ne kadar ciddi olduğu ortada.

marc-jacobs-marie-valognes

Marie Valognes/Mise En & Versace 2016-17 Sonbahar/Kış

 

ETİKETLER: MARİE VALOGNES , COMME DES GARÇONS , MARC JACOBS , VERSACE