16 Ocak 2013

Modada 3. boyut

YAZI: BEDİZ YILDIRIM

3. boyuta 3D filmler, arttırılmış gerçeklik ve benzeri uygulamalar sayesinde aşinayız. Şimdi de farklı alanlarda ve kullanımlarla karşımıza çıkıyor. Moda sektöründeki yansımalarını da ürün bazında, fotoğrafçılıkta, videoda ve daha bir çok formda görmek mümkün.


Defilede 3. boyut // Holografik moda şovuHologramlar daha önce de pek çok alanda kullanıldı, fakat ilk kez bu defilede başka bir form aldı. Stefan Eckert'in bu şovu gerçek modeller yerine 3D holografik projeksiyon yöntemiyle, Bvlgari ve Porsche sponsorluğunda yapıldı. Tasarımcı, "Symphony Space Blues" koleksiyonunu anlatmak için en iyi sunum yönteminin bu olduğunu düşündüğü için defilelere farklı bi boyut katmış oldu. Defilede hologram uygulmasını akıllara kazınan Alexander McQueen'in Sonbahar/Kış 2006 defilesinde Kate Moss ile de daha önce görmüştük. 

Fotoğrafta 3. boyut // Matjaz Tancic 'ten 3D moda fotoğraflarıMatjaz Tancic, sadece 3D fotoğraflardan oluşan ilk moda dergisinin tüm fotoğraflarını çeken fotoğrafçı. Bu fotoğraflara illa 3D gözlükle bakmanız gerekmiyor, sanatçının asıl özelliği de burada ortaya çıkıyor.


Videoda & e-ticarette 3. boyut // Norma Kamali 3DNorma Kamali, Cave Of Forgotten Dreams belgeselini izledikten sonra 3D moda filmi çekmeye karar veriyor. Bununla yetinmeyip e-ticaret sitesine de 3. boyutu katıyor. Kamali kendini dijital öncü olarak konumlandırmak isteyen bir tasarımcı. Sitesinde 3D video, alışveriş sayfaları, moda oyunuyla karşılaşabilirsiniz. Bir sonraki hedefiyse, bu tür içerikleri gözlüğe ihtiyaç olmadan görüntüleyebileceğiniz teknolojide içerikler sunmak.


Baskıda & üründe 3. boyut // Continuum Fashion

Dünyada tamamen 3 boyutlu baskı tekniği kullanılarak üretilmiş ilk bikininin ve de Constrvct projesinin de yaratıcıları olan Continuum, modaya tamamen 3 boyutlu bakıyor. Teknolojiyi 3 boyutlu basılmış ürünlerle bir araya getiriyor. D.dress aplikasyonuyla kendi 3D kıyafetinizi tasarlayabilir ve nasıl 3 boyutlu bir ürüne dönüştüğüne şahit olabilirsiniz. "Strcvt" koleksiyonları da 3 boyutlu baskı tekniğiyle üretilmiş ayakkabılardan oluşuyor. Hayallerindeyse tekrar kullanılabilir malzemeleri dikebilecek 3D lazer bir dikiş makinesi tasarlamak var.Gidip 3 boyutlu bir gözlük almaya üşeniyorsanız, evde kendi 3d gözlüğünüzü üretebilirsiniz.

Nasa'nın sitesindeki bu pdf'i basıp, yuvarlak göz kısımlarını kesin. Kestiğiniz kısımları 2 tarafından da gözlük formu oluşturacak şekilde bantlayın. Sol tarafı kırmızı, sağ tarafı da mavi keçeli kalemle boyayın. Gözünüze takıp 3. boyutun tadını çıkarın.

ETİKETLER: TECHCHİC , 3D , 3. BOYUT , HOLOGRAFİ , MATJAZ TANCİC , CONSTRVCT