09 Ağustos 2020

Mandarin Oriental Bodrum'un Gastronomik Noktaları

20-08/06/erhan-subasi.jpg

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

20 yılı aşkın bir süredir dünyanın çeşitli yerlerindeki lüks otellerde çalışmaktayım. Otel sektörüne ilk adımımı İstanbul’da attım. Sonrasında Washington DC, Prag, Dublin, Bodrum, Tokyo, Barselona ve Prag’da görev aldım, ardından tekrar Bodrum, Cennet Koyu’na döndüm. Bu yolculuğum boyunca yiyecek ve içecek alanlarının her aşamasında bulundum. 2014’ten beri de Mandarin Oriental Hotel Group bünyesindeyim. Ülkemizin ve Akdeniz’in en prestijli otellerinden Mandarin Oriental, Bodrum’un her daim dinamik Yiyecek-İçecek bölümünün yöneticiliğini yapmaktayım. Mandarin Oriental, Bodrum ailesinin ve enerjik Yiyecek-İçecek ekibinin bir parçası olmaktan çok büyük bir gurur ve mutluluk duyuyorum.

Mandarin Oriental, Bodrum’un bünyesinde bulunan yeme içme noktalarından kısaca bahseder misiniz? 

Mandarin Oriental, Bodrum, her yaz olduğu gibi 2020 sezonunda da birbirinden özel konumlara sahip lezzet duraklarıyla misafirlerine eşsiz bir gastronomi deneyimi yaşatıyor. Deniz ürünlerinin benzersiz adresi Bodrum Balıkçısı, Asya mutfağının en rafine örneklerinden Kurochan by IOKI ve mükemmel bir kahvaltı seçkisi sunan Sofra’nın yanı sıra, enfes tatlı kaçamaklarının vazgeçilmez noktası The Mandarin Cake Shop, yenilikçi kokteylleriyle Mandarin Bar, gün ortasında leziz molalar için Blue Beach Club & Bar ve Pool Bar & Restaurant, konuklarımızın tatiline tat katmayı bekliyor.

20-08/06/mobod-bodrum-balikcisi-3.jpg

Tesiste yer alan restoranlar benzerlerinden hangi yönleriyle ayrışıyor?

Taze ve sezonluk deniz ürünleriyle harikalar yaratan Bodrum Balıkçısı, klasik lezzetlere orijinal bir dokunuş katıyor. Modern ve yenilikçi Uzak Doğu restoranı Kurochan by IOKI, zengin sushi menüsü ve ilhamını Peru mutfağından alan çorba, noodle, sashimi, tempura, teppanyaki ve paylaşımlık tabaklarıyla öne çıkıyor. Türk damak tadından esinlenerek oldukça geniş bir kahvaltı seçkisine ev sahipliği yapan Sofra ise taptaze hamur işleri, organik balları, yerel reçelleri ve sağlıklı beslenenlere yönelik glütensiz ve doğal tatlarıyla misafirlerine her yeni güne keyifli bir başlangıç yapmanın garantisini veriyor.

Diğer lezzet noktalarını da biraz detaylandırır mısınız?

Mandarin Bar, Mandarin Oriental, Bodrum’un yetenekli miksolojistinin inovatif ruhunu yansıtan yaratıcı kokteylleri ve canlı müzik eşliğinde harika vakit geçirmeye olanak sağlıyor. The Mandarin Cake Shop, görsel dokunuşlarla zenginleştirilmiş enfes tatlı ve pastalarıyla hem göz hem de damak zevkine hitap ediyor. Resort’un özel plajı Blue Beach’te yer alan Blue Beach Club & Bar’da misafirler, deniz molasını Mandarin Oriental, Bodrum’un Türk mutfağında uzman hünerli şeflerinin hazırladığı leziz atıştırmalıklarla taçlandırabiliyor. Pool Bar & Restaurant ise gün boyu yiyecek-içecek servisiyle havuz kenarı keyfinden vazgeçmek istemeyenler için birebir.

20-08/06/mobod-exterior.jpg

Normalleşme sürecinde otelinizin yeme içme bölümlerinde sağlık ve güvenlik önlemleri kapsamında ne gibi uygulamaları hayata geçirdiniz?

2020 sezonunda Mandarin Oriental, Bodrum olarak, misafirlerimizin sağlıklı ve güvenli bir şekilde tatillerinin keyfini çıkarabilmeleri adına karşılamadan konaklamaya, yeme içme noktalarından Spa’ya, havuzlardan sahillere kadar birçok alanda en ideal atmosferi yaratma amacıyla “sizin için” adında bir kampanyaya imza attık. Bu doğrultuda, tüm restoran ve barlarımızda sosyal mesafe kurallarına uygun, geniş, ferah ve konforlu oturma düzeni konumlandırmaları yaptık. Ayrıca restoranların menülerini “Oda Servisi” kapsamında servis ederek konuklarımıza odalarının konforunda farklı tatları deneyimleme imkanı tanıyoruz. Dahası, kahvaltımızı açık büfe yerine alakart menü aracılığıyla sunuyor ve böylece zengin içerikli lezzetlerimizden gönül rahatlığıyla faydalanılmasını sağlıyoruz.

Mandarin Oriental, Bodrum’un açıldığı günden beri global ölçekte prestijli ödüllere layık görülen restoranları bulunuyor. Bu başarının sırrı nedir?

Çok klasik olacak ama başarı asla tesadüf değil! İnanın bu otelde her birimde, her pozisyonda görev alan çalışma arkadaşlarımız inanılmaz bir özveri ile çalışıyor. Çok yoğun ancak kısa bir sezonumuz var. Tüm ekip, deneyimlerimizi pozitif enerjilerimizle birleştirerek sezonun başında derin bir nefes alıp işe koyuluyor, sezon sonuna dek tek yürek, otelimizin başarısı ve tüm misafirlerimizin memnuniyeti için uğraşıyoruz. Haliyle konuşuluyor, değerlendiriliyor ve ödüllendiriliyoruz, bu haz hepimizi daha iyisini yapma yolunda motive ediyor.

20-08/06/kurochanbyioki-1596721911.jpg

Sizin favori restoranınız hangisi?

Klasik balık restoranımız Bodrum Balıkçısı, tamamen günlük, taze deniz balıkları ve ev yapımı özel mezeleri ile her sene misafirlerimizden mükemmel yorumlar almamıza yol açıyor. Asya mutfağının en rafine halini misafirlere sunan Kurochan by IOKI de akşam yemekleri için çokça tercih edilen yerlerden biri ve özellikle bu sezon hayata geçirdiği yepyeni teppanyaki menüsüyle bize hayli heyecan veriyor. Enfes lezzetler eşliğinde alışılagelmişin dışında bir yeme içme deneyimi yaşamak isteyenlere mutlaka bu menüyü sipariş etmelerini öneriyorum. Esasen tercih yapmak çok güç, misafirlerimizin de karar verirken zorlandıklarını düşünüyorum. Genelde şöyle oluyor: İlk nereye gidilmiş ise orada kişisel servis odaklı bir gönül bağı oluşuyor ve diğer günler için tercihler çoğunlukla o restoranlardan yana kullanılıyor.

Son olarak günümüz gastronomi trendlerini takip ediyor musunuz? Sizce gastronomi ne yönde ilerliyor?

Tıpkı moda gibi şu anda gastronomi de en sadeye ve köklere dönüş felsefesiyle ilerliyor. Tamamen lezzet odaklı, yöresel doğal ürünler ve geleneksel tariflerin yetenekli şefler tarafından tekrar canlandırıldığı güzel bir süreçten geçiyoruz. Beslenme piramidinin tamamen değiştiği bu dönemde, Türkiye olarak gastronomi alanında muazzam zenginliklere sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Birçok farklı etnik grubun uyum içinde yaşarken bu topraklara miras bıraktığı yemek kültürü, Türk gastronomisine altın yıllarını yaşatıyor diyebiliriz. İçinde bulunduğumuz çağ gereği modernleşsek de anneanne ve babaannelerimizin tarhana, erişte, ekmek ve tatlılarını bizden sonraki kuşaklara aktarabilirsek onlar da bu zenginliğin haklı gururunu tadabilirler.

20-08/06/mobod-kurochan-1.jpg

Restoranların menülerinde ne sıklıkta değişikliğe gidiyorsunuz ve menüler hangi kriterler doğrultusunda belirleniyor?

Yakın zamana kadar çok hızlı ve doğallıktan uzak ilerleyen yemek trendleri, tıpkı modadaki gibi köklerine geri döndü. Önceleri daha sofistike sunumlara sahip tabaklar oluşturulurken son dönemde dünya genelindeki trendler, lokal ve sürdürebilir lezzetlere yöneldi. Zengin kültürel tarihi ve yöresel lezzetlerine bakıldığında, bu durumun ülkemize büyük bir avantaj sağladığını görüyoruz.
Biz de Mandarin Oriental, Bodrum olarak verimli topraklarımızın çok çeşitli mahsullerinden faydalanıyor ve taptaze ürünlerle sezonluk menülerimizi hazırlıyoruz. Öte yandan, sezon içinde yerel dokunuşlarla ufak süprizler yaparak değerli misafirlerimizi şaşırtmayı da ihmal etmiyoruz.

Her restorandan favori lezzet veya lezzetlerinizi bizimle paylaşmanızı rica etsek…

Bodrum Balıkçısı – Ahtapot Güveç

Blue Beach – Sushi

Kurochan by IOKI – Teppanyaki

ETİKETLER: MANDARİN ORİENTAL , YEME-İÇME