15 Ekim 2017

Louis Vuitton'dan Eve Dönüş

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Louis Vuitton, Paris’in ihtişam timsali Place Vendôme’da açtığı yeni mağazasıyla tam 163 yıl öncesine, her şeyin başladığı o tılsımlı yere geri dönüyor. Bir zamanlar Mösyö Vuitton’un ilk mağazasının bulunduğu sokağın çaprazında, şimdi yüksek modanın Versay Sarayı, Maison Louis Vuitton Vendôme duruyor.

Louis Vuitton

Fotoğraf: Louis Vuitton

Her şey 16 yaşındaki Louis Vuitton’un 1837 yılında, Paris’e ayak basmasıyla başladı. Yola çıkarken tek bir hayali vardı: Sandık tasarlamak. Modern ’bagaj’ kavramının henüz tedavüle girmediği; seyahat etmenin çoğunlukla at arabaları, trenler ve gemilerle gerçekleştiği bir zamanda, Louis Vuitton dönemin en meşhur sandık üreticisi Mösyö Maréchal’ın çıraklığını yapmaktaydı.

Louis Vuitton

Journal Jours de France 1966 / Livre Louis Vuitton : Photographie & Mode, 2014

17 yıl sonra edindiği engin tecrübe ve ustalıkla, Paris’in ihtişam timsali Place Vendôme’un yakınlarındaki 4 Rue Neuve-des-Capucines üzerinde ilk mağazasını açtı. Bu noktadan, geleceğe Fransız yüksek modasının görkemli kalesini miras bırakacağından henüz bihaberdi. Aradan 163 sene geçti ve Mösyö Vuitton’un ilk mağazasının bulunduğu sokağın çaprazında, bugün Versailles/Versay Sarayı’nı anımsatan heybetli Maison Louis Vuitton Vendôme var.

Louis Vuitton

Fotoğraf: Louis Vuitton

Modern Soylu

New York merkezli mimar Peter Marino’nun tarihi yapıların ruhunu koruyarak oluşturduğu modern ve çağdaş yorum, Louis Vuitton’un dört katlı yeni sarayında da zarif ve soylu enerjisini hissettiriyor. Geniş camlardan ve kapılardan sızan doğal ışığın karşıladığı giriş katı; mücevherler, aksesuarlar ve parfümler için ayrılmış.

Louis Vuitton

Fotoğraf: Louis Vuitton

Akıllı camlarla kaplanmış, 18. yüzyılın haşmetini üzerinde taşıyan bir merdivenle çıkılan erkek giyim bölümü de, tıpkı kadınlarınki gibi çok kapsamlı. Hazır giyimden klasikleşen valizlere, her şeyi bir arada sunmayı amaçlayan Louis Vuitton’un özel müşterilerini ağırlamak üzere inşa ettiği VIP apartmanıysa eşsiz bir alışveriş deneyiminin en lüks koşullarını sağlıyor.

Mağazanın dekorasyonunu özel kılan başka bir ayrıntı daha var: Özenle seçilmiş yirmi bir çağdaş sanat eseri. Dünyanın altı kıtasını temsil eden sanatçılar, yarattıkları eserlerle markanın global duruşunu yansıtıyor.

Louis Vuitton

Fotoğraf: Louis Vuitton

Ve sanat demişken... Louis Vuitton’un özellikle 80’lerde César, Sol LeWitt ve Olivier Debré gibi ressamlarla gerçekleştirdiği işbirliklerinden doğan, 1997 itibari ile Marc Jacobs’ın kreatif direktörlüğünde derinleşen ve Nicolas Ghesquière’nin mevcut yönetiminde Jeff Koons imzalı koleksiyonuyla doruğa ulaşan sanat tukusunu, geçmişten günümüze konu alan Louis Vuitton: Art, Fashion and Architecture kitabının da bu ay yayımlanacağını not düşelim.

ETİKETLER: LOUİS VUİTTON , PARİS , PLACE VENDÔME , MAİSON LOUİS VUİTTON VENDÔME , VOGUE TÜRKİYE EKİM 2017