29 Nisan 2017

Kıskançlığı Olumlayan Sergi: Jealous

RÖPORTAJ: İNAN KIRDEMİR

Kıskançlığı, olumlu bir duyguya dönüştürmeyi hiç düşündünüz mü? Eğer düşünmediyseniz, Portekizli ressam Ruy Silva 'Jealous' sergisiyle, bu soruya yanıt aramanızı istiyor. Kötü çağrışımı olan duygulara pozitif anlamlar yüklemenin en büyük yolu sanattan geçiyor. Sanatın dönüştürücü kuvveti saf ve katıksız duygularla birleştiğinde ise, ortaya çıkan üretimin gücü ikiye katlanıyor.

Ruy Silva'Me'

İlk sergisini 15 yaşında açıp, 21 tablodan 19’unu satmayı başarmış bir ressam olarak, Ruy Silva gerçek üretimdeki safiyetin çarpıcılığının farkında. O, bu yüzden çocukluğundan bu yana içgüdüleriyle hareket ediyor. Kendi döneminin çocukları pilot, futbolcu veya doktor olmak isterken, o hayallerini ressamlığa adamış hep.

Hayal kurmaya resim çizerek başladım.

Ressamlığın zamanla keşfedilebilecek bir sanat dalı olduğu yanılgısına kapıldığım için, Ruy’in bu çocukluk hayalini duyunca biraz şaşırıyorum. Hayal kurmaya resim çizerek başlamanın yaratıcılığı, kulağa fazlasıyla sarsıcı ve etkileyici geliyor. Ruy, bu duygunun içgüdüsel bir varoluş çığlığı olduğunu düşünüyor ve ekliyor "Resim yapmasaydım, dilsiz olurdum. Sesimi duyuramazdım." 

 Ruy Silva'Jealous of Your Wings'

Dünyayı degiştirmek için, önce kendimizi degiştirmemiz gerek. 

Sohbet esnasında inanmanın, başarmanın yarısı olduğunu hatırlatıyoruz birbirimize. Londra, sanatçılara her ne kadar global bir sahne sunsa da, sanatın mirasına sahip çıkıp, geleceğine yön veren bu önemli merkezde bir 'yabancı' olarak tutunmak zor. Üstelik resim sanatı, özgürlükçü ve özgün niteliği kadar, gelenekçi ve kuralcı tarihi yapısını şiddetle koruduğu müddetçe daha da zor. Bu sebeple Londra sınırları dışında yaşayan her ressamın, bir gün sanatın kalbinin attığı bu şehirde bir sergi açması hayalden de öte. Ruy, Portekiz'deki başarısını sanatın global kapısı Londra'dan geçirebilmiş. Bu büyük adımın haklı heyecanını yaşarken kendisine neden resim yaptığını soruyorum. Merak ediyorum, acaba dünyayı mı değiştirmek istiyor? 

Ruy Silva'Original Sin: Forgiveness'

"Dünyanın degişmesi için önce kendimizi degiştirmemiz gerek." diyor. Bu yüzden, kendisi için resim yaptığını söylüyor. Önce kendini ifade etmek istiyor. Anlaşıldıktan sonra ise, sanatını anlayanlarla birlikte değişim için mücadele etmek. Değişime en temel insani duygulardan başlamış. Londra'nın nezih semti Mayfair'deki butik galeri D Contemporary'nin ev sahipliği yaptığı 'Jealous' sergisi, başarılı küratör Mara Alves'in sihirli dokunuşlarıyla farklı yorumlar ve anlamlar üzerinde yoğunlaşıyor. "Örneğin kıskançlık..." diyor Ruy, "Kim demiş kötü bir duygu olduğunu? Kıskançlık olumlu bir hissiyat da olabilir, edebi de." 

Bunu duyar duymaz, müthiş bir iştahla daha fazla soru sormak istiyorum.

Türkiye'nin sarılmaya ihtiyacı var. 

Türkiye'de sergi açmak için şimdiden kolları sıvamış Ruy. Haziran'da sürpriz bir projeyle, turuncu imzasını İstanbul'a da atabilir. Türkiye için özel hazırladığı bir tema bile var: sarılmak. Sarılmanın binbir türlü halini çizen ressam, Türkiye'nin son dönemde sarılmaya çokça ihtiyaç duyduğuna inanıyor. Her başarılı sanatçı gibi, onun da kalp radarı açık. Sınırlara ve savaşlara rağmen, toprağın suya duyduğu hasreti yürekten hissediyor.

Ruy Silva'Thank You'

Türkiye ile alakalı hayallerini dinlerken tablolara verdiği yegane isimler dikkatimi çekiyor. Serginin en küçük tablosunun adı ebatından büyük. Birbirini saran iki elin altında "Thank you!" yazıyor. İçimden sadece teşekkür etmek geliyor. Özellike, Ruy Silva gibi dünyayı daha iyi bir yere dönüştürmeye çalışan sanatçılara... 

Performans Sanatçısı: Rossana Losa 

ETİKETLER: RUY SİLVA , SANAT , PORTEKİZ , D CONTEMPORARY , LONDRA