11 Ocak 2022

Işığın İzinde: Path of Light

Deniz Tapkan Cengiz
F: Deniz Tapkan Cengiz

Geleneksel sanat tekniklerini yeni medya teknolojileri ile harmanlayan sanatçı Ayşe Gül Süter, Path of Light başlıklı kişisel sergisiyle Pg Art Gallery ev sahipliğinde sanatseverlerle buluşuyor.

Çalışmalarında bilimsel verilerden ve teknolojiden yararlanan Süter, dördüncü kişisel sergisindeki çalışmalarını ışık üzerine temellendiriyor. Sanatçı ışık, zaman ve mekân arasındaki algı ve gerçeklik boyutlarına ve izleyicinin bu deneyimdeki duyusal sürecine odaklanıyor. Işığı bir form olarak, insanın kendini anlama aracı olarak kullanıyor.

Kristaller, planktonlar, insan hücrelerinin bilinmeyen görünümleri, biyolojik hareketliliğe dair çeşitli görüntüler, sanatçının formu ve ışığı olarak hem yansıtan hem de yeniden üreten melez oluşumlar ortaya koyuyor. Cezbedici yüzeyler, rengin şeffaflığı ve canlılığı arasında bilinmeyen bir görünüm ile var oluyor. Süter’in yapıtları, malzemenin karşılıklı etkileşimine, görünüşüne, biçimin ve rengin, ışık ve gölgenin, mekân ve zamanın çağrışımlarına, her türlü fenomenolojik yönlerine ve semantik sonuçları üzerine odaklanıyor. Sanatçının çalışmalarının doğasında ışık ve renk insan algısının fiziksel ve duyusal deneyimi sınırlayan çizginin aşılması üzerine kuran bir tavır olarak ortaya çıkıyor.

PG Art Gallery’nin ev sahipliği yaptığı sergi, 5 Şubat’a kadar ziyaret edilebilir.

ETİKETLER: PG ART GALLERY , AYŞE GÜL SÜTER