07 Aralık 2019

Internet Çağında Benlik Çıkmazı: "Rakamlardan"

YAZI: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

rakamlardan, hazal aztekin

Gelecek vaat eden yönetmen Hazal Aztekin, Nazaryan belgeselinin ardından yeni kısa film projesi “Rakamlardan” ile çekim alanımızda. Erich Fromm’un "İnsanın ana görevi kendini doğurmaktır" sözüyle başlayan Rakamlardan (By Numbers), günümüzde çıkmaz bir denklem haline gelen sosyal medya ve benlik sorunsalını genç bir kadının gözünden ele alıyor. Iphone ile çekilen Rakamlardan'ın başrolünde yönetmen ve yazar koltuğunda oturan Hazal Aztekin'in kendisi yer alırken, yıldızı yüksek oyuncu Melisa Şenolsun kısa filmi seslendiriyor.

rakamlardan, hazal aztekin

Kafası karışmış bir genç kadının zihnine ve düşüncelerine ışık tutan kısa film, Internet personası'nın versus kişinin kendi benliği arasındaki çatışmayı ve bu çatışmadan doğan uyumsuzluğu işliyor. Kısa film, powerbank'leri artık nasıl bir nefes alma makinesi gibi kullandığımıza, sosyal medya ve özellikle Instagram kullanıcılarının genelinin, artık ikinci bir kişilik yarattığına dolayısıyla aidiyet ve görünürlük/görünmezlik paradoksuna kendilerine nasıl hapis ettiklerine değiniyor. 

rakamlardan, hazal aztekin

Sabancı Film Festivali’nin bu yılki teması Dijital Yalnızlık'tan yola çıkan Rakamlardan, yalnız bir festivalle sınırlı kalmadı, ülke dışını aştı ve kısa bir süre sonra seyirci ile buluşacak. Gelişmeler için yönetmen Hazal Aztekin'i takipte kalın! 

ETİKETLER: RAKAMLARDAN , KISA FİLM , HAZAL AZTEKİN , MELİSA ŞENOLSUN