28 Mayıs 2015

Instagram Bilimi

YAZI: ZEYNEP SEREN İLKAN

Uyandığını daha yan odadaki annesi bilmezken Instagram’dan takipçileriyle paylaşan bir jenerasyon olarak Instagram hakkındaki her şeyi bildiğinizi mi düşünüyorsunuz? Peki yapılan araştırmalara göre like sayınızı fotoğraflara uyguladığınız filtrelerin belirlediğini söylesek ya da paylaştığınız saatlere göre fotoğrafınızın değerini arttırabileceğinizi? Nasıl mı? Instagram bilimine kulak verin.
 
Baştan anlaşalım Pazartesi Instagram alemi için pek verimli bir gün değil, o gün paylaştığınız fotoğraflar kuvvetle muhtemel hak ettiği değeri göremeyecek. Çarşamba ise bir o kadar sürprizli, like konusunda insanların en cömert olduğu gün.
 
Kaynak: Latergramme
 
Tabii bu günler de saat dilimlerine göre farlılık gösteriyor. The Huffington Post ve Latergramme’nin araştırmalarına göre sabah 09.00 ile akşam 18.00 arası insanlar fotoğraflarınıza bakamayacak kadar yoğun. Bu saatler yerine iş çıkışını beklemenizde fayda var. Cuma günleri saat 20.00 ile 01.00 arası ise insanların Instagram’da en aktif olduğu saatler. 
 
Kaynak: Latergramme
 
Filtre konusuna gelince ben #nofilter’cıyım diyorsanız sizi üzecek bir haberimiz var, Yahoo Labs ve Georgia Tech'ten Eric Gilbert'ın araştırmasına göre de filtre kullanmak fotoğrafları daha çekici hale getiriyor. Filtrelenen fotoğraflar %21 daha fazla like, %45 daha fazla yorum alıyor.
 
 
Doğru filtre seçimi de çok önemli; kontrast, pozlama ve sıcaklık değerlerinin yüksek olduğu filtreler şansınızı artırıyor. Nostaljik efektler ise fotoğraflarınıza çok sayıda like kazandırırken, yorum sayısını düşürüyor. 
 
 
Mavi, instagram dünyasının kırmızısı. Hemen herkesin dikkatini çekme özelliğine sahip. Gökyüzü veya denizli fotoğraflarınızın bu kadar çok like almasının nedeni de bu. Derin perspektifler ve dokulu yüzeyler ise bonus değerinde. 
 
Selfie konusuna da açıklık getirelim; Yahoo Labs'ın araştırmasına göre selfie'ler diğer fotoğraflarınıza oranla %38 daha fazla like, %32 daha fazla yorum alıyor.
 
 
Kim Kardashian West'in instagramından.
 
Anlayacağınız; iyi bir fotoğraf çekmek, artık yetmiyor. Rekora koşmak, fenomenliği zorlamak için paylaşımları kuralına göre ve saatinde yapmak gerekiyor.
 

 

 

ETİKETLER: SELFİE , İNSTAGRAM , TEKNOLOJİ