31 Mayıs 2019

İhtiyacınız Olan İnziva Adatepe’de

YAZI: YONCA KARATOPRAK

Günler öncesinden gelişini hissettiren zorlu ve yoğun günlerle başa çıkabilmek için bir sığınak bulmak şart. Yine böyle günlerin ardından aradığım sığınağı Adatepe Köyü'nde konumlanan İda Blue'da buldum. Bu sığınakta geçecek hafta içi üç gün için planlarım hazır: Kaygısız günler, yerel lezzetler, yeni tanışacağım kitaplar, doğa terapisi ve sessizlik.

ida blue adatepe

Adatepe İda Blue Hotel'in bahçesi

İnziva arayışımda beni Adatepe İda Blue ile buluşturan “kaz dağlarında nefes almayı tekrar keşfedin” cümlesi oldu. Otelin tanıtımında yer alan bu cümle, ihtiyacım olan huzurun adeta özetiydi. İda Blue Hotel’e varış yolunda, eğer mevsimlerden de bahar ise, size yol boyu kendine hayran bırakan güzellikte binlerce gelincik çiçeği ve doğanın beklenmedik sürprizlerle dolu doğanın uyanışı eşlik edecek. Çanakkale’nin Küçükkuyu beldesine 15 dakika uzaklıktaki Adatepe Köyü, Kaz Dağları'nın yamacında konumlanıyor. Köye çıkan iki kilometrelik yol sizi aynı zamanda dünyanın oksijen oranı en yüksek yerlerine taşıyor.

adatepe

Adatepe köyü sokakları

Dağın yamacındaki patikalardan köye vardığınızda sizi karşılayan “sessizliği koruduğunuz için teşekkür ederiz” tabelasıyla, sıklıkla köyün birçok yerinde karşılaşacaksınız. Bu köyde seslerin hakimiyeti sadece ılık esen rüzgârda, asırlık çınarlarda, dağların yerlisi keçilerde, köyün müdavimi tavuk ve horozlarda. Otele geçmeden önce köy meydanındaki nostaljik bir filmin setini anımsatan köy kahvelerinden birinde, dut ağacının gölgesinde soluklanabilirsiniz. Köyün meşhur dondurmacısının keçi sütünden yapılmış, eşi benzeri hiçbir yerde rastlayamayacağınız lezzetteki dondurmalarını tatmanızı öneririm. Benim favorim, güllü ve lavantalı oldu. Farklı tatları sevenler için ise, kekikli, biberiyeli, nar çiçekli ve bunun gibi birçok bitkiden üretilmiş dondurmalar meraklılarını bekliyor.

ida blue adatepe

Adatepe İda Blue Hotel'in odalarının manzarası

Adatepe İda Blue'da yaklaşırken otelin bahçesinden köye yayılan yasemin, kekik, biberiye, lavanta ve adaçayı kokuları, mutluluk seviyenizi yavaşça tırmandıracak. Yüzlerce bitkinin yer aldığı otelin bahçesiyle ilk karşılaşma anınız tabiri caizse nefes kesici ve baş döndürücü olabilir. (Bu tabir aslında çok yerinde olacak, çünkü doğasındaki bol oksijen başınızı döndürebilir). Tam olarak, otelin vaat ettiği nefes almayı tekrar keşfetmek için benzersiz bir vaha burası. Zeytin ağaçların gölgesinde dinlenmeye koyulurken, İda Blue'nun özel hazırladığı bitki çayları o ana eşlik edebilecek kesinlikle en iyi arkadaş. Burada isimlerini bahçenin güzelliklerinden alan dokuz farklı ve kendine özgü tasarımda oda bulunuyor. Lavanta odasının balkonundan kaz dağlarının siluetindeki gün doğumunu izlerken, size sadece kuş sesleri eşlik edecek. Rengarenk çiçeklerle süslü odanın balkonuna oturup Adatepe’ye miras kalan türlü güzellikler arasından, asırlık çınarların gölgelediği taş evleri ve eşsiz doğayı izlemek benzersiz bir deneyim.

ida blue adatepe

Refike Cafe'nin kahvaltısı

Otelin mutfağında bölgenin yerel lezzetlerinin yanı sıra dünya mutfağından da özel seçkileri tadabilirsiniz. Dışarıdan da misafire açık olan otelin sevilen kafesi Refika’daki taze ve yerel kahvaltı, güne mutlu başlama sebeplerinden. Kahvaltıda gelen pişiyi, patatesli yumurtayı ve otelin el emeği bahçesindeki meyvelerden yaptığı reçelleri tatmadan sakın dönmeyin.

adatepe

Hasanboğuldu Şelalesi

Adatepe Köyü, doğa ve tarihe adanmışlığın hayat bulduğu bir yer. Doğal değerlerinden dolayı sit alanı olarak korunan köy, antik çağlara dek uzanan tarihiyle Roma’dan Selçuklu’ya birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir köy. Bu köyde üç güne sığdırabileceğiniz çok fazla keşif rotası var:

Mitolojik tarihiyle Zeus Altarı (Sunağı) köyün görülmesi gereken en önemli yerlerinden. Homeros’un Troya savaşını anlattığı İlyada Destanı’na konu olmuş Zeus Altarı, çok tanrılı uygarlıklar döneminde tanrılara adakların adandığı ve Zeus’un Hera’yı görüp âşık olduğu yer olarak biliniyor. Küçükkuyu’yu kuşbakışı izleyebileceğiniz bu noktaya varış yolunda size sevimli keçi aileleri eşlik edecek. Dünyanın en çok oksijen üreten dağları arasında yer alan, Mitolojide İda olarak geçen Kaz Dağları’nı da bu rotaya mutlaka ekleyin. Mıhlı ve Hasanboğuldu şelalesinin serininde suyun ve sessizliğin sesini dinleyin. Adatepe Zeytinyağı Müzesi’ni ziyaret ederek, geleneksel zeytin yağı üretim teknikleriyle en iyi zeytinyağının keşif yolcuğuna çıkın.

Meraklısına not: İda Blue Hotel’e ulaşım imkanları ve konaklama detaylarına bu linkten ulaşabilirsiniz:https://www.idablue.com.tr/

 

ETİKETLER: ADATEPE , İDA BLUE , SEYAHAT