13 Ocak 2015

Hayal Değil, Gerçek

Tarih yazmak kolay değil, hele ki biri bunu barış yoluyla yapmak istiyorsa. John Lennon ömrünü barış elçiliğine adarken silahla öldürülebileceğini tahmin etmiş midir bilinmez ama fikirlerin ölmeyeceğinden kesinlikle emindi. Bugün astranot Samantha Cristoforetti uzay boşluğundan dünyaya gönderdiği kayıtta, Imagine’den  ‘Sınırların olmadığı bir dünyayı, bütün insanların dünyayı paylaştığı bir yeri hayal et’ dizelerini mırıldanıyor.

Yoko Ono,  John Lennon, kendisi ve dünya için, barış namına savaşmaya devam ederken çocukları unutmadı. Imagine şarkısının telif haklarını bir yıllığına Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’na hediye etmesinin ardından UNICEF New York ofisi  akıllı telefonlar için  Touchcast: Imagine isimli bir uygulama geliştirdi. Dünyada  herkesin uygulamayı cep telefonuna indirmesi, kendi Imagine versiyonunu söyleyip uygulamaya kaydetmesi ve de sosyal medyada paylaşması bekleniyor. Bu sayede dünyanın her yerinden  farklı  sesler çocuklar için buluşacak ve ücretsiz uygulama her indirilidiğinde 1 dolar dünya çocuklarına bağışlanmış olacak.

‘Çocuk hakları sözleşmesi hepimizden çocuklar için daha iyi bir gelecek hayal etmemizi ve bir vizyonu gerçeğe dönüştürmemizi istedi’ diyor UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake, ‘bu proje dünyanın her yerinden insana evrensel bir hareketin parçası olabilme şansını veriyor, insanlar sesleri ile çocuk haklarına katkıda bulunabilecekler’-sesinin kötü olduğunu düşünenler için projeye katılmamak bir bahane değil zira uygulama auto-tune özelliği barındırıyor

Katy Perry, ABBA’nın solisti Björn, Angélique Kidjo, Priyanka Chopra ve Hugh Jackman çocuk haklarına dair evrensel bir farkındalık yaratmak için projeyi dünya çapında başlattı. Jackman: ‘Her çocuğun önemli olduğu, her çocuğun daha iyi bir gelecekte güvenli bir şekilde büyüme şansının olduğu bir dünyanın hayalini kurarken, bunun bir parçası ol’ diyerek çağrıda bulunuyor. Projenin Türkiye ayağında ise katılım çağrısını UNICEF iyi niyet elçisi Kıvanç Tatlıtuğ yaptı.

Tarihi, toprağına kattığı yeni ülkelerle, işgal ettiği alanlarla değil de barış için verdiği savaşla yazan birisi olmayı kim istemez. Ama şarkı söylemek, hayal etmek buna yeter mi?  ‘Tek başına düşlediğin şey hayal olabilir ama iki kişinin beraber kurduğu hayal artık gerçektir’ diyor Yoko Ono.

 

Can Remzi Ergen

 

ETİKETLER: UNICEF , IMAGİNE , JOHN LENNON , YOKO ONO