07 Ekim 2018

Girişimci Ruhlar Kazanır

Vogue Türkiye olarak, Facebook’un kadınları iş dünyasında desteklemek amacıyla başlattığı küresel program #SheMeansBusiness kapsamında Temmuz ayında gerçekleştirdiğimiz yaratıcı kadın girişimciler yarışmasının sonuçları geçtiğimiz ay açıklandı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen yüzlerce başvuru arasından seçilen ve girişimcilik hikayeleriyle ilham veren üç yaratıcı kadın ve benzersiz Londra deneyimleri için okumaya devam edin.

facebook 

Derya Matraş, Ece Altunmaral, Nicola Mendelsohn, Ceren Metin Özer, Gizem Aytaç, Fotoğraf: Murat Süyür

Facebook’un Londra’daki renkli ve dinamik ofisinde bizi ve yarışmamızı kazananları Facebook Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Nicola Mendelsohn ve Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş karşıladı. Aynı zamanda yarışmanın üç jüri üyesinden biri olan Matraş, “#SheMeansBusiness’ı kendi işlerini kuran ve yöneten kadın girişimcilerin başarısını takdir etmek ve yeni girişimcilere destek olmak amacıyla hayata geçirdik” dedi. “Vogue Türkiye ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu yarışmada jüri olarak Türk kadınının engelleri yıktığı, potansiyellerini hayata geçirdiği ve diğer kadınlara örnek olduğu ilham verici pek çok hikayeyle tanışma fırsatı yakaladım. Bu hikayelerin sahibi üç olağanüstü kadını ofisimizde ağırlamak benim için çok değerli. Ece, Ceren ve Gizem bize ilham ve umut verdiler.”

Ve işte Matraş’ın sözünü ettiği kazananlar:

Çocuklara geometri ve tasarım öğretmek, onların ince motor becerilerini geliştirmek, üçüncü boyut algılarını güçlendirmek, soyut düşünebilen bir nesle katkıda bulunmak için yola çıkan GOM markasının yaratıcısı Gizem Aytaç; annelere özel tasarlanmış kariyer sitesi kariyerlianne.com’un kurucusu Ceren Metin Özer; moda ile sosyal etki yaratmayı amaçlayan girişim reflect’in kurucu ortaklarından Ece Altunmaral. “Türkiye’de onlarla aynı potansiyele sahip yüz binlerce kadın var” diyor, Matraş. “Biz de bu kadınların potansiyellerini gerçekleştirmelerine katkı sağlamak için onlara destek olmaya devam edeceğiz.”

Ece, Ceren ve Gizem, Facebook Türkiye ekibinin Londra’da verdiği eğitimlerle; Facebook ve Instagram’da yaratıcılık, hedef kitleye ulaşma, yeni müşteri kazanma, ilgi çekici reklam içerikleri oluşturma gibi pek çok alanda kendilerini geliştirme imkanı buldular.

"Eylül ayında bu olağanüstü üç kadınla tanıştım. Onların tutku ve azim dolu hikayelerini dinlemek, küçük işletmelerin toplumda oynadığı hayati rolü bana bir kez daha hatırlattı. Küçük işletmeler ekonomik büyümenin itici gücü ve onlar başarılı oldukça, aileleri ve yerel toplulukları da gelişiyor."

— Nicola Mendelsohn, Facebook Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı

Kariyerlianne.com’un kurucusu Ceren, “Facebook’ta yapılabilecek bu kadar çok şey olduğunu bilmiyordum. Benim için çok öğretici ve ilham verici bir eğitim oldu” dedi. GOM’un yaratıcısı Gizem ise yaşadığı bu deneyimden hoşnutluğunu, “Geldiğimden beri çok cesur ve işini bilen kadınlarla bir aradayım. Bu çok iyi hissettirdi bana” sözleriyle dile getirdi. “Şahane insanlardan işimle ilgili çok güzel ipuçları ve bilgiler aldım. Çok mutluyum.” Beklentilerinin ötesinde bir eğitimle karşılaştığını belirten Ece de diğer kazananlarla benzer duyguları paylaşıyor: “Tahmin ettiğimin ötesinde nokta atışı bilgilere erişimim oldu. Türkiye’den sorumlu müthiş bir ekiple beraber bir eğitim gerçekleştirdik. Verdikleri tavsiye ve ipuçlarının çok işime yarayacağını düşünüyorum.”

Facebook ile birlikte hayata geçirdiğimiz yarışmamız keyifli ve oldukça eğitici bir Londra seyahatiyle sona erdi, ancak #SheMeansBusiness projesi kapsamında TOBB Kadın Girişimciler Kurulu çatısı altında yapılan eğitimler sürüyor ve Facebook, projenin ilk yılında toplamda 10 ilde 5000 kadın girişimciye ulaşmayı hedefliyor. #SheMeansBusiness ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak ve Ceren, Ece ve Gizem gibi girişimci kadınların öykülerinden ilham almak için https://shemeansbusiness.fb.com/tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

18-10/05/facebook-2-1538748243.jpg

Fotoğraf: Murat Süyür

Ece Altunmaral

-reflect

 “Hikayem, 2016 yılında Suruç mülteci kampına giderek çocuklarla sanat terapisi gönüllüsü olarak çalışmamla başladı. Dezavantajlı toplulukların yaratıcı işlerine görünürlük kazandırmak istiyor, bir yandan da kıyafetlerin ve modanın çok güçlü birer iletişim aracı olduğuna inanıyordum. Hikaye anlatan tasarım fikriyle, lise dönemimden tanıdığım arkadaşlarımla birlikte reflect’i kurdum. Tekstil odaklı bir tasarım stüdyosu olan reflect, 2017’den bu yana bireyler ve kurumlar için hikayesi olan ürünler geliştiriyor. Katılımcı tasarım ve sorumlu üretim anlayışıyla hareket ediyoruz ve hisleri elle tutulur, fikirleri akılda kalır hale getiren hikayelerin gücüne inanıyoruz”

 

18-10/05/facebook-3-1538749635.jpg

Fotoğraf: Murat Süyür

Gizem Aytaç

-GOM

“GOM, mesleğim iç mimarlıktan uzaklaştığım, ‘hayatımı yenilesem ne güzel olur’ dediğim bir dönemde, nesli tükenmiş bir oyuncak görmem sonucu ortaya çıktı. GOM (Geometrik Obje Maketi), organik kağıt modüllerden oluşan üç boyutlu nesneler yapmaya olanak sağlayan bir tasarım oyuncağı. Farklı boyda çemberlerden meydana geliyor. Çemberler katlanarak kare ve üçgen formlara dönüşüyor. GOM, matematik ve geometri öğretisi ile tasarım odaklı düşüncenin çocuklara erken yaşlarda aktarılmasını amaçlayan bir marka olarak eğitim teknolojileri alanında çalışıyor.”

 

18-10/05/facebook-4-1538749767.jpg

 Fotoğraf: Murat Süyür

Ceren Metin Özer

-Kariyerlianne.com

“On yıl boyunca pazarlama ve marka yönetimi alanında çeşitli şirketlerde yöneticilik yaptığım aktif çalışma hayatıma kızımın doğumundan sonra ara verdim. Bu sırada, tecrübe ve birikimimi değerlendirmek ve aktarmak istesem de buna uygun bir platform olmadığını fark ettim. Başka annelere de bu anlamda yardımcı olmak ve farklı nedenlerle kariyerlerine ara vermiş annelerin deneyimlerini ihtiyacı olan şirketlere aktarmaları için kariyerlianne.com’u kurmaya karar verdim. Kariyerlianne olarak en az lise mezunu ve en az iki sene iş tecrübesi olan annelere, çocuklarıyla ilgilenmeye devam ederken iş hayatından kopmamalarına olanak sağlayan yarı zamanlı, freelance veya dönemsel bazlı iş imkanları bulmalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz.”

#SheMeansBusiness Kazananları Facebook Londra Ofisinde

ETİKETLER: FACEBOOK , FACEBOOK TÜRKİYE , VOGUEİNSTAGRAM