16 Aralık 2015

Galaksinin Yeni Umudu

YAZI: SELİN GÜREL

İlk Star Wars üçlemesinde repliği olan kadın karakterleri saymaya kalkarsanız, ulaşabileceğiniz rakam sadece üç (3): Prenses Leia, Mon Mothma ve Beru Lars. Daha arka planda kalan diğer ikisini bir kenara bırakırsak, çok boyutlu kişiliğiyle Prenses Leia’nın etrafındaki erkek ordusuyla aşık atabilecek cesarete ve beceriye sahip olduğunu biliyoruz. Gerçi George Lucas Star Wars’u on iki yaşındaki erkek çocuklar için yaptığını ve bu yüzden erkek karakterlere ağırlık verdiğini hiç saklamadı. Ama yarattığı tek elle tutulur kadın karakter olan Leia, zaman zaman kadın olmasının çilesini çekse de, kendi başına on erkeğe bedeldi doğrusu. Kadın karakter konusunda biraz daha bonkör davranan ikinci üçlemede karşımıza çıkan Shmi Skywalker ve Padmé Amidala ise sadece Anakin Skywalker’ın kişisel hikayesine yön vermek için var oldukları ortaya çıkınca, Leia’nın yerini tutamadılar haliyle.

starwars

 

 

Yarın gösterime girecek yepyeni Star Wars filmi Bölüm VII - Güç Uyanıyor’da serinin kadın kontenjanı genişliyor, üstelik nihayet Prenses Leia efsanesiyle karşılaştırabileceğimiz çapta, eli ışın kılıcı tutan bir kadın kahramanla tanışıyoruz: Rey. 2010’ların bilimkurgu ve macera sinemasının, kadın kahramanların lehine bir dönüşüm geçirdiği hesaba katılırsa, Rey’in ortaya çıkışı bir sürpriz değil.

starwars

George Lucas’ın yönetmen koltuğunu J.J. Abrams’a teslim ettiği yeni filmin en büyük kozlarından biri olan Rey’in, gelecek filmler için de hayati önem taşıyan bir karakter olduğu açıklandı. Bu da demek oluyor ki, uzun bir süre daha etrafta olacak. Rey rolünü kapmak için binlerce genç kızı alt eden 23 yaşındaki İngiliz Daisy Ridley’nin, ilk gerçek oyunculuk deneyimini Star Wars gibi bir seri ile kazanması ise onu dünya üzerindeki en şanslı aktris yapıyor galiba. Ridley, karakterini şöyle anlatıyor: “Rey, bir süper kahraman değil. Olağandışı durumlarla baş etmesi gereken, sıradan bir kız. Cesur ve zeki, ama bu korkmadığı anlamına gelmiyor. Bu yüzden onunla özdeşleşmek çok kolay.”

Hikayesi sır gibi saklanan Güç Uyanıyor’u izlemeden Rey’in gerçekte kim olduğunu öğrenemeyeceğiz. Tahminler, Luke veya Leia’nın kızı olabileceği yönünde. Ama her kim olursa olsun; savaşçı, gözüpek, zeki ve güzel bir kadın olarak, 2000’lerin Star Wars’unda yeni bir dönem başlattığı kesin.  

 

ETİKETLER: STARWARS , DAİSY RİDLEY