01 Ekim 2017

Etkileyici Doğasıyla Epirus

Epirus, Yunanistan'ın kuzeybatı kesiminde, Pindos Dağ sıraları ile İyonya Denizi’nin arasında yer almaktadır. Etkileyici dağlık kesimi ve büyüleyici sahil şeridini birleştirir. Epirus uluslararası alanda her türlü alternatif turizm için ideal bir yer olarak kabul edilir. Büyük bakir ormanları ile el değmemiş Pindos dağlık kümesi, dağ gölleri (Drakolimnes ve Dragon Gölleri), kayak, rafting, kano vb. gibi etkinlikler sunan Epirus nehirleri ve vahşi yamaçları, benzersiz güzellikteki bir sahnede çok sayıda aktiviteye olanak sağlamaktadır (dağcılık, tırmanış, kayak, yürüyüş, dağ bisikleti,… gibi). Özellikle Aoos, su kayağı için en güzel ve en zorlu nehirlerden biri olarak kabul edilmektedir. Voidomatis ise etkileyici Vikos vadisinden geçmektedir.

17-09/27/epirus_parga_photo-y-skoulas.jpg

Parga: Küçük bir resim!


Parga, ünlü bir tatil beldesi olan Preveze'nin meşhur deniz kasabasıdır. Panagia'nın ağaçlıklı küçük adasının, kentin Venedik kalesinin gölgesinde yer aldığı, resimsi bir koyda yerleşik olarak inşa edilmiştir. Seçkin bir mimarinin tadını çıkaracağınız eski şehre kadar gezintiye çıkın, güzel kemerli Arnavut kaldırımlı taş caddelerinde dolaşın, resimsi küçük evlerin ve renkli köşklerin bulunduğu çiçek dolu mahalleleri keşfedin ve Venedik duvarlarından İyonya Denizi'nin zümrüt sularının büyüleyici günbatımında hafif bir içki eşliğinde günü sonlandırın. Akşam karanlığında turistik dükkânlar, güzel şık restoranlar ve küçük barların arasında romantik bir yürüyüş yapın. Aydınlanmış kaleye ve Panagia adasına karşı içkinizi yudumlayın ya da bir şeyler atıştırın.

17-09/27/epirus_ioannina-lake_photo-y-skoulas.jpg

Syvota: İyonya Fiyortu!


Syvota'nın Yunanistan'daki en egzotik yerlerden biri olarak kabul edilmesinin ana nedeni, Thesprotia'nın İdari Bölgesini temsil eden Mavi ve yeşil; dantel gibi uzanan kıyılar, şirin yemyeşil adacıklar, zümrüt berraklığında sular ve gizli koylara sahip uzun korunaklı plajlar, doğanın bölgeye cömertçe sunduğu özelliklerden sadece birkaçı. İyonya Adaları’nın denizcileri için mükemmel bir durak. Aynı zamanda yine herkes için mutlaka görülmesi gereken destinasyonlardan biri.

Ulaşım 
Parga, Atina’dan 420 km ve Syvota’dan 447 km
Parga- Syvota arasındaki mesafe ise sadece 35 km
Daha fazla bilgi için www.visitgreece.gr

 

ETİKETLER: YUNANİSTAN