24 Aralık 2016

Dress Scandinavian: Yalın ve Dingin Giymenin Sırları

pernille teisbaek

Fotoğraf: Social-Zoo.com, Pernille Teisbaek arşivinden

Moda haftalarının dikkat çeken isimlerinden Danimarkalı stil ikonu Pernille Teisbaek, yalın ve dingin stiliyle ünü Kopenhag sınırlarını aştı. Kariyerine moda editörü olarak başlayan Pernille, ilham veren blogu Look de Pernille'in ardından dikkatleri üzerine çekerek moda otoritesi olarak çeşitli kurumlarda yer aldı. Kariyerine stilist ve kreatif direktör olarak devam eden Pernille Teisbaek bugünlerde iskandinav stilin inceliklerini anlattığı yeni kitabı “Dress Scandinavian” ile gündemde. Pernille Teisbaek ile yeni kitabı hakkında konuştuk. 

dress scandinavian

- Yıllardır moda ile iç içe olduğunuzu biliyoruz. Ama kitap yazmak tamamen farklı bir alan. Dress Scandinavian'ı yazmak nasıl hissettirdi?

- Hem eğlenceli, hem zorlayıcı oldu. Hem de fikirlerim ve ilham aldıklarımı ifade etmek için yeni bir yol oluşturdu. Bunun yanısıra, takipçilerime ulaşmak için dergi ve bloğun dışında yeni bir araç sağladı.

- Dünyanın en tanınmış stil ikonlarındansınız. Stilinizi 3 kelime ile özetlemek gerekirse nasıl tanımlardınız?

Klasik, minimal, özgün

- İskandinav stili ne zaman bu kadar popüler oldu? Kilometre taşları nelerdi?

- Phoebe Philo’nun Céline için hazırladığı minimal koleksiyon gibi daha çok tasarımcı minimal tasarımlara yöneldiğince, İskandinavların yıllardır benimsediği minimal stil bir anda popüler olmaya başladı. Biz İskandinavlar da, stilimizle tüm dünyada öne çıkarak bunu avantaja dönüştürdük.

- Çok fazla alışveriş yapmadan eşsiz ve farklı bir stile sahip olmanın sırları nelerdir?

- Dolabımda en çok yatırım parçalara para harcıyorum. Bu kimi zaman bir Chanel çanta, kimi zaman da değerli bir mücevher olabiliyor. Burda yapmanız gereken farklı fiyat seviyelerinden farklı parçaları birleştirmek. Koleksiyon bir parça ile uygun fiyatlı bir parçayı bir arada kullanmak gibi.

- Kitapta İskandinav stili kendi dolabımıza nasıl uyarlayabileceğimizden bahsediyorsunuz. Vogue Türkiye okuyucuları için biraz ipucu verebilir misiniz?

- İskandinav stili tamamen detaylardan oluşur. Bu stili kendinize adapte etmek istiyorsanız, casual bir stil benimseyin ve dolabınızda kurtarıcı olarak çizgililere yer verin.

- Buket Güler

 

ETİKETLER: PERNİLLE TEİSBAEK , LOOKDEPERNİLLE