19 Nisan 2018

Doğanın Modası Victoria ve Albert Müzesi'nde

YAZI: İNAN KIRDEMİR

17. yüzyılın başında bezelye kabukları ve çiçeklerle tasarlanan çevre dostu elbiseler, günümüzde organik dokularını akıllı kumaşlardan alıyor; zaman içerisinde kullandığımız materyaller evrim geçirse de, doğanın modası asla geçmiyor. Victoria ve Albert Müzesi, sezon sergisiyle tabiat ve moda arasındaki köprüyü sağlamlaştırıyor.

Doğanın modası

Michelle Lowe-Holder, kariyerini ekolojik modaya adayanlardan. Tasarımlarında insanı doğayla bütünleştiriyor. Flock & Fold koleksiyonundan bu alaca boyun takısı, dövüşken kuşlardan ilham alıyor.

Emma Watson’ın 2016 yılında MET Gala’sında giydiği Calvin Klein imzalı, geri dönüştürülmüş plastik şişelerden hazırlanan elbisesi 17. yüzyılda tasarlansaydı, hangi materyallerden oluşurdu? Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi’nde, Fashioned From Nature sergisi kapsamında gösterilen, bezelye kabukları ve çiçeklerle işlenmiş 1600’lerden bir kadın elbisesi, sorduğumuz sorunun cevabını verebilir.

Doğanın modası

Fotoğraf: Victoria ve Albert Müzesi/Fashioned from Nature

Doğa ile modanın 400 yıldır süregelen organik bağını konu alan sergi, kumaşların evriminden sürdürülebilirliğe uzanan bir tasarım tarihini kaydediyor. Geçmişten geleceğe, kronolojik bir sıralamayla yakından görebileceğiniz 300 parça, hafızalarda romantik bir tat bırakırken, modanın istikbalinden de söz ediyor. Bir yanda 1780 yılından kalma bir yelekle tarihe uzanıyorsunuz, diğer yanda sergilenen bugünün aktivist tasarımlarıyla yenilikçi formülleri keşfediyorsunuz.

Kıyafetlerin nasıl üretildiğiyle alakalı farkındalık yaratma misyonu da kendini bu doğrultuda gösteriyor. 21 Nisan’da kapılarını açmaya hazırlanan sergi, Eco-Age’in kurucusu Livia Firth öncülüğünde kırmızı halıyı bilinçlendirmek üzere düzenlenen Green Carpet Challange’la organik kumaşların da şıklık temin edebileceğini ortaya koyuyor. Bir başka alanda, Vivienne Westwood’un protest duruşuyla iklim değişikliğine parmak basıyor. Ve tahmin edeceğiniz üzere Stella McCartney, Christopher Raeburn ve Erdem gibi tasarımcılar, bu duyarlı ve reformist düzenin ön sırasında saf tutuyor.

 Doğanın modası

Fotoğraf: Victoria ve Albert Müzesi/Fashioned from Nature

Küratörlüğünü Edwina Ehrman’ın üstlendiği Fashioned From Nature, sınırsızca tüketen bizlere ufak bir hatırlatma yapmayı da ihmal etmiyor: Unutmayın, gerçek güzellik doğadan gelir!

ETİKETLER: FASHİONED FROM NATURE , VİCTORİA VE ALBERT MÜZESİ , LONDRA , SERGİ