12 Ocak 2016

David Bowie'nin En İkonik 5 Videosu

YAZI: BUĞU MELİS ÇAĞLAYAN

21. yüzyılın popüler kültür ve yaratıcı sahnesinin en önemli ikonlarından David Bowie, devrimsel nitelikteki müzik videoları, Vogue Türkiye sayfalarında da birçok çekime ilham veren değişken ve androjen stili, beyazperde ve televizyonda sergilediği aktörlük maharetleri ve tabii ki bir devri tanımlayan parçalarıyla ardında büyük bir miras bıraktı. Konu Bowie gibi multidisipliner bir deha olunca en'leri sıralamak pek kolay olmasa da, karşınızda 50 yılı aşkın müzik kariyerine sığdırdığı en sansasyonel, çarpıcı ve derin müzik videoları. Tıpkı Cara Delevingne'nin paylaştığı bir Instagram postunda yazdığı gibi: "Evrenin dört milyon yıllık tarihinde David Bowie'yle aynı anda var olmak ne büyük şans!"

1. Lazarus

Bowie'nin yirmibeşinci ve son stüdyo albümü Blackstar'ın ikinci videosu Lazarus, şimdilerde herkesin şifrelerini çözmek için uğraştığı bir veda seramonisi. Video, Amsterdamlı yönetmen Ivo van Hove tarafından yönetildi. Çoğu Bowie fanı, bu parça ve videoda Bowie'nin kendi üslubuyla ölümünü anlattığını düşünüyor. Henüz 8 Ocak'ta yayınlanan Blackstar'ın albüm kapağında bir David Bowie portresi yerine siyah bir yıldız görüyor olmamız, benzer göndermelerin albümün tamamına serpiştirilmiş olduğunun bir kanıtı -fotoğrafsız bir albüm kapağının Bowie külliyatında bir ilk olduğunu ekleyelim.

2. Space Oddity

Bowie'nin 1969 yılının Temmuz ayında yayınladığı Space Oddity teklisinin ilhamını Stanley Kubrick'in 2001: A Space Odyssey filminden alan müzik videosu, birçok açıdan onun vizyoner bakış açısını ele veriyor. Bunca yıldır kült mertebesini koruyan Space Oddity, o dönem pek fazla müzisyenin müzik videolarına bulaşmadığı düşünülünce daha da ilgi çekici bir hal alıyor. Zamanlamayı net olarak anlamak için şöyle bir bilgi verelim: MTV, bu video yayınlandıktan tam 12 sene sonra yayın hayatına başlayacak.

3. (Jazzin' for) Blue Jean

Bir müzik videosundan ziyade 20 dakikalık bir kısa film olan Jazzin' for Blue Jean, film ve klip yönetmeni Julien Temple'ın imzasını taşıyor. Bowie'nin 1984 yılında yayınladığı Tonight albümünden Blue Jean parçasının ilhamıyla çekilen bu filmde, Bowie'nin iki karakteri çarpışıyor. Bir tarafta rockstar kimliği, bir tarafta da Clark Kent'i andıran personasıyla ünlü müzisyen, aktörlük maharetlerini iyiden iyiye açığa çıkarıyor.

4. The Stars (Are Out Tonight)

2013 yılında yayınlanan The Next Day'in çokça ses getiren videosu The Stars (Are Out Tonight), aktris Tilda Swinton ve David Bowie'yi bir çift olarak kamera karşısına taşıdığı için bile övgüyü hak ediyor. Kendilerinin daha genç ve umarsız versiyonları tarafından takip edilen ikili, videoda karşılıklı cazibeleriyle David Bowie'nin kariyerindeki yeni dönemin şifrelerini barındırıyor.

5. Life On Mars

"Bowie'nin 70'ler rock'ını yeniden tanımladığı parça hangisidir?" diye sorulsa, çoğu sağlam dinleyici 1971'de yayınladığı Hunky Dory albümünden Life On Mars şarkısını seçecektir. İngiliz rock fotoğrafçısı Mick Rock'un yönettiği video, en az parçanın kendisi kadar ikonik. Turuncu saçları, buz mavisi takımı ve ona uyum sağlayan göz makyajıyla Bowie'nin stili, bu kliple hafızalara kazındı.

ETİKETLER: DAVİD BOWİE , LAZARUS , SPACE ODDİTY , BLUE JEAN , THE STARS ARE OUT TONİGHT , LİFE ON MARS , İKONİKSTİL