03 Ağustos 2019

Bir Disney Rönesansı: Aslan Kral

aslan,kral

Fotoğraf: IMDB Arşivinden

1994 yılında vizyona giren ve animasyon tarihinde mihenk taşı sayılan “Aslan Kral” filmi, live-fiction çekimiyle yeniden izleyicilerin karşısında. 19 Temmuz’da vizyona giren animasyon, Amerika’da tüm zamanların Temmuz ayı rekorunu kırdı.

En çok izlenen ve sevilen, dövmeleri ve parodileriyle adını herkese ezberlettiren animasyonlardan “Aslan Kral”ın “Circle of Life” şarkısını duyduğu anda tüyleri diken diken olmayan biri herhalde yoktur. “Hamlet”in hikâyesini, Afrika’daki hayvanların hayatına işleyen “Aslan Kral”, gerek tattırdığı yoğun his gerekse animasyonun ilk örneklerinden oluşuyla yaş fark etmeksizin izleyen herkesin favori filmleri arasına adını yazdırmış durumda.

1994’te yayımlandığı yılın en yüksek hasılatını yapan animasyon filmi, üzerinden geçen 25 yıldan sonra ünlü yönetmen Jon Favreau tarafından yeniden çekildi. Ancak bu kez alışık olduğumuz acemi çizgiler, yerini 2019’un son teknolojisine bırakmış. Yeni versiyondaki Simba’nın gerçek bir aslan değil de animasyon olduğunu anlamak gerçekten çok zor.

aslan,kral

Fotoğraf: IMDB Arşivinden

Yönetmenin, “'The Lion King' 3D animasyon değil, tamamen yepyeni bir şey,” sözleriyle tarif ettiği film, 3D sanal gerçeklik dünyasında, geleneksel bir kamera ekibi tarafından çekilmiş. Kırdığı hasılat rekorlarına bakılırsa, sarf edilen büyük emek hak ettiği değeri görüyor.

Aslan Kral’ın herkesin aşina olduğu hikâyesini de kısaca hatırlayalım: Krallığın yeni varisi Simba’nın hayatı, babası Musafa’nın amcası Scar tarafından öldürülmesi sonucu tamamen değişir. Suçu kendinde bulan Simba, hükmetmesi gereken Pride Land’i terk eder, tahtı da amcasına bırakır. Dertsiz tasasız hayat felsefesi Hakuna Matata’yı benimseyen varis, eski arkadaşı ve aşkı Nala’yla karşılaşınca sorumluluklarını hatırlar. Cesaretin ne demek olduğunu öğreneceği ve sonunda krallığını geri kazanacağı yolculuğu böylelikle başlamış olur.

aslan,kral

Fotoğraf: IMDB Arşivinden

Filmin yeni versiyonu için çalışan isimler de en az filmin kendisi kadar ses getirdi. Yeni versiyonun müziklerini, 1994’teki soundtrackleri hazırlayarak 2 Akademi Ödülü’ne layık görülen Elton John ve Tim Rice hazırladı. İkili, bu iş için 25 yıl sonra yeniden beraber çalıştı. Karakterleri seslendirenler arasında ise Donald Glover ve Beyoncé gibi ünlü isimler var. Nala karakterine sesiyle hayat veren Beyoncé’nin film soundtracki Spirit için yayımladığı ve kızı Blue Ivy’nin yer aldığı klibi, Youtube’da 30 milyon izleyiciye ulaşmış durumda.

Yayımlandıktan sonraki 24 saat içerisinde 225 milyon kez görüntülenen “Aslan Kral”ın fragmanı, filmi izlerken hissedilecek ürpermeye küçük bir giriş niteliğinde. Tüm zamanların en çok izlenen ikinci fragmanı olma özelliğine sahip bu tanıtım, 1994 yapımı filmle 2019 yapımını tek karede göstererek sinemanın yıllar içindeki gelişimini de gözler önüne seriyor. “Disney’in Rönesansı” olarak isimlendirilen dönemde yazılan hikâyesi ve günümüz teknolojisinin kullanıldığı yapımıyla “Aslan Kral”ın yeni versiyonu, belli ki daha çok ses getirecek.

Yazı: Hazal Bayat

ETİKETLER: ASLAN KRAL , BEYONCE , BLUE IVY CARTER , DONALD GLOVER