07 Şubat 2016

Beyoncé’den Mesaj Var!

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Beyoncé’nin dün sürpriz bir şekilde klibini yayınladığı yeni şarkısının adı Formation. Klip başlamadan önce bir uyarı mesajı beliriyor: “Uygunsuz içerik.“ Söz konusu şov dünyası ve Beyoncé olunca, akla ilk olarak Miley Cyrus ayarında cinsel içerikli görüntüler geliyor. Algınız sizi yanıltmasın çünkü ne klibin devamında, ne de tamamında uygunsuz hiçbir görüntü yok. Aksine, Beyoncé’den mesaj var, hem de siyasal bir mesaj. Üstelik tavrı apaçık ve net. Klibin ilk sahnelerinde, batma tehlikesi bulunan bir polis arabasının üstünde gördüğümüz Beyoncé bu apokaliptik sahneyle, New Orleans’ı silip süpüren Katrina Kasırgası’nda devletin yeterli önlemleri almamasına bir göndermede bulunuyor.

16-02/07/beyonce-formation-1.png

Beyoncé, köklerine sahip çıkmayı da ihmal etmiyor. Asırlardır toplumsal adaletsizliğin sembolü haline gelen Amerika’da “zenci“ olmanın zorluğuna dikkat çeken Beyoncé, bu ırkçılığa karşı orta parmağını kaldırıyor. Ötekileştirmenin ve ayrımcılığın Amerika’nın siyasal tansiyonunu yükselttiği bugünlerde, ünlü yıldızın Formation ile tepkisi sahici ve gerçek. 

Beyonce Formation

Siyasal söylemiyle şaşırtan Beyoncé’nin klibinde ufak bir sürprizi de var. 4 yaşındaki kızı Blue Ivy, iki saniyeliğene de olsa içten gülüşüyle şarkının ve klibin gergin atmosferini yumuşatıyor. Nihayetinde şiddeti şiddetle yenmenin bir kıymeti yok. Beyoncé’nin de formülü çocuklar, biraz tebessüm ve biraz umut.

Beyonce Formation

Beyoncé - Formation 

 

ETİKETLER: BEYONCE , FORMATİON , KLİP , SİNGLE