20 Kasım 2015

Beş Maddede 25

YAZI: BUĞU MELİS ÇAĞLAYAN

adele

Adele, üçüncü albümü 25'ı şöyle anlatıyor:“Artık geçmişin kırıntılarına tutunmak yok. 25 benim için bir dönüm noktası oldu."

1. Rakamların sırrı

1988 doğumlu Adele için albümlerini rakamlarla adlandırmak bir geleneğe dönüşmüş vaziyette: İlk albümü 19 ile hayatımıza hızlı bir giriş yapan Oscar ödüllü müzisyen, ikinci albümü 21’la yıldızını iyiden iyiye parlatmıştı. Peki 27 yaşına bastığı 2015 yılında yayınlanan 25’ın sırrı, tam olarak ne? İngiliz müzisyen, kayıtlarını onları yazmaya başladığı yıldaki yaşıyla isimlendiriyor. Yani 25, Adele’in annelikteki ilk yılı olan 2013’ten bu yana üzerinde çalıştığı bir albüm.

2. Kırık kalp onarıldı

100 kişiye “Adele’in alametifarikası nedir?” diye sorsak, alacağımız cevap ya muhteşem sesi ya da aşk acısı çeken parçaları olurdu. 25, Adele’in kırık kalbinin oğlu Angelo’nun babası Simon Konecki tarafından onarıldığı, annelikle yeniden doğduğu bir devrin albümü; dolayısıyla melankolinin rafa kalkacağını şimdiden tahmin etmek zor değil. Ancak 18 Ekim'de yayınlanan ve albümün ilk single'ı Hello'yu tanıttığı gizemli televizyon reklamı, Adele'in hâlâ hüzünlü hikayeler anlatabileceğine işaret ediyor.

3. Dikkat country çıkabilir

Kelly Clarkson, Adele’in yeni albümünden bir parça duyduğunu ve şarkıda country esintileri hissettiğini söylediğinde, bu herkesi şaşırttı. 25’ın country ve bluegrass türlerine göz kırpması, şimdilik kuvvetli bir olasılıktan ibaret olsa da, Adele’in Q Magazine’in Ağustos 2011 sayısına verdiği bir röportaj bu değişim ve sadeleşme sürecinin sinyallerini vermişti: “Büyük bir prodüksiyon olmayacak. Piyanonun ön planda olduğu, akustik bir kayıt istiyorum. Her aşamaya hakim olacağım; belki böyle çok daha uzun sürecek ama buna değer.”

4. Sıcak bir merhaba

Adele, Hello’nun yayınlanmasından bir gün önce, yani 22 Ekim’de paylaştığı açık mektupta 11 şarkının bulunduğu 25'ın bir telafi albümü olduğunu söyledi: “Tüm kayıp zamanlar, yaptıklarım, yapamadıklarım ve geri kalan her şey için bir telafi.” Aynı gün açtığı Instagram hesabı 24 saatte 1 milyon takipçiye ulaşan Adele, mektubunu şöyle bitirdi: “25, farkında bile olmadan dönüştüğüm insanla ilgili. Sizi bu kadar beklettiğim için üzgünüm. Ama bilirsiniz, hayat işte!”

5. Adele tek, siz hepiniz

Ellie Goulding, One Direction, Kylie Minogue, Michael Bublé ve Justin Bieber’ın da aralarında bulunduğu müzisyenler albümlerini Adele ile aynı anda yayınlamamak için planlamalarını değiştirirken, her yıl en çok satanlar listesine damgasını vuran Now That’s What I Called Music! serisi 92. albümünü 20 Kasım’da piyasaya süreceğini açıkladı. Bugüne dek kırk milyondan fazla albüm satan Adele, Noel satışları savaşını endüstrinin karikatürize ettiği Now! serisine karşı kaybeder mi meçhul, ancak dövüşün pek adil geçmeyeceği ortada. 

ETİKETLER: ADELE , MÜZİK , GRAMMY2015