02 Nisan 2012

Bahar geldi

YAZI: ŞEMSA DENİZSEL


 

İlkokulda öğretilene göre bahar ayları Mart, Nisan, Mayıs diye sıralanır. Ama nedense, Mart bana hiç de bahar gelmez. Havanın açmayışından mı, çarşıda pazarda hala kış sebzelerinin dolanmasından mı nedir, bilemiyorum. Gerçi artık bu işin yazı, baharı, mevsimi kalmadı ya. 12 ay domates ve patlıcan bulmak mümkün. Demek ki satılıyor. Satılmasa bu kadar dolu dolu tezgahlar da, girdiğiniz her lokantada mutlaka kış ortası patlıcanıyla yapılmış yemekler de olmazdı.

Mevsimlere n'oldu? Üst baş alırken mevsimlere dikkat ediyoruz da, sebze meyve alırken niye etmiyoruz. Türk mutfağının tek simgesi patlıcan mıdır? Görünüşüne kusur bulamayacağınız, ama yediğinizde hıyardan farkı olmayan domatesleri yemek zorunda mıyız?  

Hayır.

"Aaa, domatessiz de olmaz ki canım" diyenleri duyuyorum. Şöyle söyleyeyim, bal gibi olur. Mevsiminde, yani şöyle yaz ortası, tarlada geleneksel tarımla yerli tohumdan yetiştirilmiş bir domatesi hatırlayın. Olgunlaşmış, güneşin, ama gerçek olanının, yapay sera işi olanının değil, tüm sıcaklığını içine çekmiş, kokusuyla, tadıyla, ağızdaki hissiyle domates olduğunu hücrelerinize kadar hissettiğiniz domatesi. Biraz deniz tuzuyla öylece yiyebilirsiniz, ya da iyi bir sızma ve birkaç yaprak taze fesleğeni ekleyerek. Mutluluk verici. Güneşin kendisi gibi.

Bir de kışın yediklerinizi düşünün. Ağzınızda oluşmayan tatları. Vazgeçin bu mevsimsiz yemekten. Mevsimleri takip edin. Eskiye özlem duymaktan değil, biz çocukken filan hiç değil. Sadece yazın ortasında palto giyilmeyeceğinden.

Bence bahar enginarla geldi. Aslında Nişantaşı köşebaşlarında Ocak'tan beri satıyorlar. Ama onlar Kıbrıs enginarı. Yani Kıbrıs'ta bahar başlayınca olmuşlar. Şimdi İzmir enginarları başladı. Kütür kütür, mini mini pek güzeller. Ay sonunda Cunda'nınkiler olur. Yaza doğru Bayrampaşa'lar gelecek. Sonuçta her şey mevsimle ilgili, güneşle ilgili.

Bahar şimdi. Sultani bezelye başladı, çok da uzun sürmez, kaçırmayın. Taze bakla var, yavaştan iç oluşturmaya başladı. Peki ya kuzu? Şimdi. Dedim ya bahar geldi, mutfağının en heyecan verici zamanı. Güneşle beraber tabaklardaki renk, ışık, doku hepsi değişmeli. Mevsimin bize verdikleri zaten bahar demek. Tadını çıkarmalı.

Bahar geldi.

- Şemsa Denizsel (Kantin)
www.kulaktandolmatarifler.com

 

ETİKETLER: YEMEK , BAHAR , VOGUE GURME , TARİF , ŞEF , ENGİNAR