01 Ağustos 2017

Avrupa’da Eşsiz Bir Fenomen!

Skópelos

Adalar, Yunanistan’ın ana morfolojik karakteristiğini, ülkenin kültür ve geleneğinin ayrılmaz bir parçasını oluşturmaktadır. Yunanistan egemenlik bölgesi, Ege ve İyon Denizi’nde dağınık şekilde yer alan 6.000 ada ve adacığı içermektedir. Bunlardan sadece 227 tanesinde yerleşim mevcuttur. Bu durum, Avrupa kıtasında benzeri olmayan bir görüngüdür.

Yunan Takımadaları, ülkenin toplam 16.000 km’lik sahil şeridinin 7.500 km’sini kaplamakta ve büyük bir çeşitlilik arz etmektedir: kilometrelerce uzunluktaki sahiller, küçük körfezler ve korunaklı koylar, kum tepelerinin yer aldığı kumsallar, çakıl taşlı kumsallar, dik kayalar ve volkanik toprakların karakteristik koyu renk kumunun yer aldığı kıyı mağaraları, kıyı sulak alanlar. Bu sahillerden çoğu, “Avrupa’nın Mavi Bayrakları” programınca ödüllendirilmiş olup, sadece yüzme için değil tüplü dalış, şnorkelle yüzme, su kayağı, yelkencilik ve rüzgâr sörfü için de idealdir.

Skópelos

En eski Avrupa uygarlıklarının (Kiklad, Minos vb.) bir kısmı Yunan Adaları’nda kurulmuştur. Bu nedenle adalar benzersiz arkeolojik alanlara, ayırt edilen mimari mirasa ve yüzyıllar öncesine dayanan, çok yönlü medeniyetin büyüleyici yerel geleneklerine sahiptir. Bunun yanı sıra, tüm ülkenin konaklama tesislerinin %58.5’u ve toplam yatak kapasitesinin %62.6’sı burada toplanmaktadır (2003). Bu verilerle birlikte mükemmel iklimi, Yunan denizlerinin güvenliği, liman ve sahiller arasındaki kısa mesafeler gibi unsurlar, Yunan Adaları’nı Yunan ve yabancı ziyaretçiler için son derece popüler hale getirmiştir.

Adaların çoğu Ege Denizi'nde bulunmakta ve yedi gruba (kuzeyden güneye) ayrılmaktadır. Bunların arasında en öne çıkan adalar grubu hiç şüphesiz Alonissos, Skiathos, Skopelos ve Skyros takım adalarını içine alan Sporadlar.

SKOPELOS

Skopelos

Göz alıcı manzaralar, altın kıyılardaki gök mavisi sular, geleneksel Pelion mimarisi, engebeli doğal anıtlar ve saf bir ada atmosferi, topraklarından yarısından fazlası bakir çam ormanı ile kaplı Yunanistan'daki en yeşil ada olan bu resmin vazgeçilmez unsurlarıdır. Hollywood üreticilerinin ünlü filmi "Mamma Mia’yı" çekmek için seçtikleri bu eşsiz ada, uluslararası beğeni toplayarak dünyanın her yerinden gelen turistler için ideal bir tatil beldesi haline geldi. Adadayken aşağıda belirtilen yerleri ziyaret etmeyi ihmal etmeyin :

• Evangelistría ve Timiou Prodrómou gibi etkileyici Bizans manastırları, cennet gibi yerlerde inşa edilmiştir. Mutlaka görülmeli. Aϊ Yiannis at Kastri, dik bir kaya üstüne kurulmuş mükemmel bir şapel. Kaya içine oyulmuş basamakları tırmanın ve adalar çarpıcı bir manzaranın tadını çıkarın! "Mamma Mia" filminin düğün sahnesinin çekildiği şapel, dünya çapında ünlenerek evlenmeyi planlayan genç çiftler için popüler bir seçim haline geldi.

• Yunanistan'da yaz, altın kumsallarda yüzme ve güneşlenme ile eş anlamlıdır. Adanın çamla kaplı kıyı şeridi boyunca kesintisiz uzanan muhteşem güneşle sulanmış plajlarında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

• Parlak beyaz çakıllarla kaplı ve çam ormanı ile çevrili plajı Miliá, Hora'nın 25 km güneyinde yer alır ve adanın en iyilerinden biri olarak kabul edilir.

• Skópelos'u, sarmal şeklinde gevrek hamur işlerinden oluşan ağız sulandırıcı geleneksel Skópelos peynir turtası ve yerel keçi peynirini tatmadan sakın terk etmeyin.

• Eğer zamanınız kalırsa, Skiáthos'u, gençler için popüler bir yer olan ya da Monachus Monachus'un ortak olduğu güzel bir ada olan Alónissos'u ziyaret etmek için bir gün geçirin!

Daha fazla bilgi için www.visitgreece.gr  

ETİKETLER: YUNANİSTAN