01 Nisan 2017

Atina Turu


atina

Kolonaki

Syntagma Meydanı ve Vasilissis Sofias Bulvarı’ndan Likavittos tepesinin eteklerine uzanan, kentin ayrıcalıklı bir bölümünde yer almaktadır. İsmini aynı adı taşıyan meydanın merkezinde yer alan eski kolondan (kolonaki) almaktadır. 1880’li yıllara kadar, az sayıda evin bulunduğu, seyrek iskân alanıydı. Kendisine ayrıcalıklı bir hava katan, zengin yeşil alana ve nitelikli, özellikle neoklasik ve modern mimarî tarzda inşa edilmiş yapılara sahiptir. Pahalı mağazaları, çok sayıdaki popüler kafe, modern kalabalık barları ve lüks restoranları ile Atina “aristokratik” semti olarak kabul edilmektedir. Gezi, dinlenme ve eğlence için Patriarchou Ioakim, Tsakalov, Anagnostopoulou, Milioni, Fokylidou, Karneadou, Loukianou, Ploutarchou, Haritos, Spefsipou caddelerini, Likavittos tepesi çevreyolunu vs. tercih edebilirsiniz.

atina

Atina'da Alışveriş

Atina, uygun fiyatlı alışveriş fırsatları arayanlar için güzel sürprizlerle dolu bir şehirdir. Dünyaca ünlenmiş Yunan modelleri sayesinde altın ve gümüş mücevherler, önemli bir ilgi alanı teşkil etmektedir. Ağırlıklı olarak Syntagma ve Kolonaki bölgesinde toplanmış çok sayıdaki kuyumcu dükkânı, müşterilerine bir yandan antik Yunan mücevherlerinin replikasyonlarından geniş bir koleksiyon, diğer yandan ise geleneksel ve modern parçalar sunmaktadırlar. Bunların çoğu yerli ustalar tarafından hazırlanmış, el yapımı ürünlerdir. Ayrıca, Atina’daki birçok mağazada muhteşem güzellikteki geleneksel motiflerde, ağırlıklı olarak Epirus’un Ioannina kentinde yapılmış gümüş ve turkuazdan filigranlara rastlanabilir. 3.000’den fazla mücevher modeline ev sahipliği yapmakta olan İlia Lalaouni Mücevher Müzesi’ni ziyaret etmenizi öneriyoruz. Müze bünyesinde bulunan 45 koleksiyon, on bir farklı medeniyetin sanat ve mimarisinden, doğadan, teknolojiden ve biyolojiden öğeler taşıyan Yunan mücevheratının tarihine tanıklık etmektedir. Yüzyıllar süresince mükemmelleşmiş bir sanatın eseri tanınmış Kastoria kürklerine de değinmek istiyoruz.

Syntagma bölgesinde, hem klasik hem de modern çizgilerde, zengin bir palto, mont ve kürk şapka seçeneği sunan çok sayıda kürk tüccarı bulunmaktadır. Hediyelik eşya, el sanatları ürünleri ve bronz kaplar da ayrıca iyi fiyatlı alışverişler arasında yer almaktadır. Bakırdan, kilden ve pişmiş topraktan yapılmış objeler, Atina’nın antik çağlardan bu yana başarılı olduğu dallardan biridir. Yunan seramik ve çömlekçilik sanatının benzersiz örneklerini bulabileceğiniz ideal yer, birçok tasarımcı - seramik sanatçısının kendi el yapımı ürünlerini sergiledikleri dükkânların bulunduğu Amarousio bölgesidir. Mükemmel kalitesi ve eşsiz tasarımlarıyla örme yün ve pamuktan kazaklar, tıpkı Yunan tasarımcılar tarafından hazırlanan deri ürünleri ve ayakkabılar gibi uygun fiyatlı alışveriş seçenekleridir. Bu ürünleri bulabileceğiniz yerler Ermou Caddesi ve Kolonaki Meydanı’dır. Ayrıca Kolonaki, Syntagma ve Monastiraki’de yer alan dükkânlarda, zengin çeşitlilikte eski antika objeler bulunabilir (mobilya, el çizimi ahşap sandıklar, çok güzel minyatürler, küçük dekoratif öğeler v.b. gibi).

Daha fazla bilgi için www.visitgreece.gr

Bu bir tanıtımdır

ETİKETLER: ATİNA , ANTİK YUNANİSTAN , SEYAHAT