24 Ocak 2016

Arda Türkmen'in Favori Lezzetleri

RÖPORTAJ: CNTRAVELLER TÜRKİYE

Televizyon programları, lokantaları, yeni projeleri derken Arda Türkmen’in hızına yetişmek zor. Bu aralar Nişantaşı’nda açtığı Central’in tatlı telaşı içinde olan şefe seyahat ve yemek sırlarını sorduk.

Röportajın tamamını okumak için CNTraveller Türkiye'yi ziyaret edin

arda türkmen

Favori restoranlarınız?

Yurtdışında sevdiğim lokantalar var; bunlardan aklımda kalanı Rio’daki Zuka. Burada üç kez yemek yedim, hep çok keyifle ayrıldım. Türkiye’de bu sıralar Eleos’a sardım. Güzel mezeler, farklılaşan ara sıcaklar hakikaten bu coğrafyadaki yaşanmışlıkları hatırlatıyor damağıma…

Yerken sizi çocukluğunuza götüren yemek?

Patlıcanlı yemekler. Anneannem çok patlıcanlı yemek yapardı. Benim damağımın gelişmesinde anneannemin yemeklerinin katkısı çok büyük. O yüzden patlıcanlı, uzun pişen her yemek; beni o çocukluk sofralarına götürüyor.

Neyi zevkle yerken yaramaz bir suçluluk duyarsınız?

Cevap çikolata! Ne zaman pisleşsem, mutlaka teselliyi çikolatada buluyorum. Bir de maalesef bir dipsomani durumu var bende çikolataya karşı. Hani bir paket aç, iki parça ye, gerisini buzdolabına kaldırcılar var ya, ben işte onlardan değilim; hem de hiç değilim. O baton, büyüklüğü ne olursa olsun bitecek. Yaramaz bir suçluluk için çikolatadan daha iyi bir suç aleti düşünemiyorum.

Sizce restoranlarınızı farklı kılan nedir?

Samimiyet benim en önemsediğim duygu. Samimi yemekler, samimi servis, samimi atmosfer… Ayrıca mümkün olduğu kadar iyi insanlarla çalışmaya özen gösteririm. Ne kadar başarılıyım takdir başkalarının tabii ama yönetici ekibim hem mutfakta, hem de salonda hep iyi insanlardan oluşuyor. Benim için lokantalarımdaki en önemli iki özellik budur.

ETİKETLER: ARDA TÜRKMEN , CENTRAL , FORNERİA