30 Temmuz 2015

Andrej (A)

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Hepimiz onu androjen model Andrej Pejic olarak tanıdık. 2012 yılında, Jean Paul Gaultier’nin Sonbahar/Kış hikayesinin baş kahramanıydı. Hem kadın, hem erkek defilesinde boy göstererek, yeni moda sahnesinde cinsiyetsiz bir düzen yarattı. Gelinlik de giydi, takım elbise de ama asla eğreti durmadı. Özündeki maskenin feminen ve maskülen yüzünü ustalıkla taşıdı, ta ki Andreja olmaya karar verene kadar.

15-07/29/screen-shot-2015-07-29-at-152539-1438178820.pngFotoğraf: Instagram @andrejapejic

Andreja’nın hayatı her zaman Jean Paul Gaultier’nin defilesinde giydiği transparan gelinlik kadar büyüleyici olmadı. 28 Ağustos 1991 yılında, Bosna Hersek’te dünyaya gelen Andreja, çocukluğunu Bosna Savaşı nedeniyle bir mülteci kampında geçirdi. Ailesiyle beraber Avusturalya’ya göç ettikten sonra, McDonalds’ta çalışırken bir yetenek avcısı tarafından keşfedilen cesur model, yıllar sonra şans yıldızına kavuştu.

15-07/29/screen-shot-2015-07-29-at-152847.pngFotoğraf: Instagram @andrejapejic

Görünürde bir erkek çocuğuydu. Çocukluğundan beri cinsiyet kimliğiyle alakalı kafasında soru işaretleri olsa da, iç sesi gayet açık ve netti. Andrej, kız gibi hissediyordu. Bu yönelimin içgüdüsel bir varoluş olduğunu anlayana kadar, başı defalarca belaya girdi. Bir gün kozmetik mağazasından fondöten çalarken yakalanması, aslında bir varoluş savaşıydı.

Kısa sürede moda dünyasının paylaşılamayan modeli ünvanını aldı. Marc Jacobs’ın ilham kadrosunda bir peri olarak yerini almış, 2011 yılında Dossier dergisinin kapağında yıldızlaşmıştı. Kariyerinin prestij merdivenini emin adımlarla çıkan Andreja, hayatı boyunca istediği tek şeyi 2014 yılında gerçekleştirerek, kadın oldu ve varoluş savaşını kazandı.

15-07/29/screen-shot-2015-07-29-at-153923.pngFotoğraf: Instagram @andrejapejic

Andreja, değişmedi dönüştü. Bu dönüşümün anbean kaydını tutan model, bütün şeffaflığı ve gerçekliğyle paylaşmaya hazır. Yakın arkadaşı Eric Miclette’nin çektiği Andrej(A) isimli belgeselde anlatılan dönüşüm serüveni, 18 aydır trans kadın olarak hayatına devam eden Andreja’nın korkularını, umutlarını ve hayallerini filtresiz resmediyor. Andreja’ya göre aşk, daha imkanlı artık. Hatta bir gün Jean Paul Gaultier’nin defilesinde giydiği o transparan gelinliğin tozunu en kısa zamanda kendi düğününde almak istiyor.

 

Andrej(A) Belgeselinin Fragmanı

 

ETİKETLER: ANDREJA PEJİC , TRANS , ANDREJ(A) , MARC JACOBS , JEAN PAUL GAULTİER , BELGESEL , ERİC MİCLETTE