29 Aralık 2014

Akşamdan Kalınca...

YAZI: BENGİ KAYHAN

Sanırım herkes yılbaşı gecesi menülerini, programlarını ve sofralarını hazırladı ki konu artık ertesi sabah meselesine geldi. Yeni yılın ilk sabahına bir çoğumuz koca bir baş ağrısıyla akşamdan kalma olarak başlıyoruz. Herhangi bir pazar günü akşamdan kalma olduğunuzda size çok bir iş düşmüyor tabii ki. Dışarı çıkıyorsunuz kendinize dev bir kahvaltı tabağı, sucuklu yumurta vesaire sipariş ediyorsunuz ve hayatınıza kaldığınız yerden devam ediyorsunuz; hatta evden çıkmaya üşenirseniz eve bile sizi kendinize getirecek çorbayı sipariş edebiliyorsunuz.
 
Yeni yılın ilk sabahı ne yazık ki sıradan bir tatil günü gibi olmayacak. Gitmeyi en çok sevdiğiniz kahve kapalı olacak, her zaman eve sipariş verdiğiniz internet sitesinde ise semtinize tıkladığınızda açık üç adet restoran olduğunu farkedip kendinizi koskoca bir şehir de yapayalnız hissedeceksiniz.
 
Sakın üşenip kahvaltınızı geçiştirmeye kalkmayın; bilimsel olarak kendinize gelebilmek için yapabileceğiniz en iyi şey yemek yemek, diğer herşey acıyı ertelemenize sebep olacaktır. Hafta içi hem akşamdan kalıp hem de yasal olarak dinlenebildiğiniz senenin o muhteşem tek gününü acılar içinde geçirmek istemezsiniz.Sıradan bir kahvaltı derdinize deva olmayacak çünkü vücudunuzun kendini toparlayabilmesi için çok spesifik iki maddeye ihtiyacı var; protein ve yağ. Protein söz konusu olduğunda ilk aklıma gelen her zaman yumurta olur. Hem çok yönlü hem de kolay üretilebilir inanılmaz bir ürün. Yumurtayla yapabileceklerimiz gerçekten sınırsız. Size teknik kısmına çok girmeden bir kaç örnek vereceğim. Yumurta ile; su ve yağ moleküllerini bağlayabiliyoruz, beyazının içerisindeki protein yapısı sayesinde hava baloncuklarını hapsedebiliyoruz, herhangi bir ürünü kesilmeden yoğunlaştırabiliyoruz ve hatta sabitleyebiliyoruz… Neyse teknik kısmına çok girmeyeceğiz demiştim. Özetle; tek bir kabuğun içinden hem mayonez hem beze çıkabilmesinin, biz aşçılar için ne kadar büyüleyici olduğunu anlatmama kelimelerin yetebileceğini sanmıyorum.
 
Sizin ertesi gün ilacınıza dönecek olursak sıradan bir göz yumurta her ne kadar leziz ve basit olsa da eksik kalacak çünkü ne kadar çok tereyağına kırsanız da o yumurtayı, yumurta midede tereyağı ise tavada kalacak, sizin ise yağa da ihtiyacınız var. Dün gece zaten ziyadesiyle yediniz ve haliyle şişman uyandığınızı hissediyorsunuz dolayısıyla tavada kalan yağa dilimlerce ekmek banmayı ne kadar istesenizde aklınıza pek yatmıyor. Diğer yandan da yorgunsunuz, ayakta durmak bile eziyet gibi geliyor; bu sebeple “eggs benedict”  gibi bol yağlı ancak bir o kadar zahmetli bir tarif de pek gerçekçi görünmüyor.
 
Bu yumurta salatası sandviçi ile hem vücudunuza ilaç gibi gelecek yağ ve proteini alacaksınız hem şipşak hazırlayacaksınız hem de daha da şişman hissetmeyeceksiniz çünkü zeytinyağı ve siyah ekmek kullanacağız.
 
 
Malzemeler:
Yumurta 4 adet
Zeytinyağı 80 ml
Biber salçası 1 çay kaşığı
Domates salçası 1 çay kaşığı
Hardal Dijon 1 çay kaşığı
Limon suyu 40 ml / 1,5 adet
Karabiber dilediğiniz kadar
Tuz dilediğiniz kadar
Pumpernickel ekmek 2 dilim
 
Tarif:
Yumurtaların üzerini su ile kaplayabileceğiniz bir tencereye alın ve yüksek ateşte kaynatın. Su kaynamaya başladığında alarmınızı 8 dakikaya ayarlayın. Süre dolduğunda yumurtaları kaynar sudan çıkarıp soğuk suya alın ve yumurtaların oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Yumurtaları soyun ve ekmek hariç, diğer bütün malzemelerle birlikte bıçaklı karıştırıcıya atın tam püre haline gelmeden alın ve kızartmış olduğunuz ekmeğin içerisine sürün. Aşağıdaki malzemeleri de dilerseniz sandviçinize ekleyip daha leziz hale getirebilirsiniz.
 
İsteğe bağlı:
Bacon kızarmış 3 dilim
Domates 1 dilim
Yedikule yaprağı 2 adet
Frenk soğanı ince doğranmış 1 tatlı kaşığı
 
Afiyet olsun, İyi yıllar.

ETİKETLER: EGGS BENEDİCT , YENİ YIL , YEMEK , GURME , YEMEK TARİFİ , METROPOL