15 Ocak 2015

87. Oscar Adayları Açıklandı

22 Şubat Pazar gecesi Neil Patrick Harris'in sunumuyla gerçekleşecek olan 87. Oscar adayları belli oldu. 

 

Fotoğraf: Birdman 

 

 

EN İYİ FİLM ADAYLARI
American Sniper
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash

 

EN İYİ YÖNETMEN ADAYLARI
Wes Anderson - The Grand Budapest Hotel
Alejandro González Iñárritu - Birdman
Richard Linklater - Boyhood
Bennett Miller - Foxcatcher
Morten Tyldum - The Imitation Game

 

EN İYİ ERKEK OYUNCU ADAYLARI
Steve Carell - Foxcatcher
Bradley Cooper - American Sniper
Benedict Cumberbatch - The Imitation Game
Michael Keaton - Birdman
Eddie Redmayne - The Theory of Everything

 

EN İYİ KADIN OYUNCU ADAYLARI
Marion Cotillard - Two Days, One Night
Felicity Jones - The Theory of Everything
Julianne Moore - Still Alice
Rosamund Pike - Gone Girl
Reese Witherspoon - Wild

 

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU ADAYLARI
Robert Duvall - The Judge
Ethan Hawke - Boyhood
Edward Norton - Birdman
Mark Ruffalo - Foxcatcher
J.K. Simmons - Whiplash

 

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU ADAYLARI
Patricia Arquette - Boyhood
Laura Dern - Wild
Keira Knightley - The Imitation Game
Emma Stone - Birdman
Meryl Streep - Into the Woods

 

EN İYİ ÖZGÜN SENARYO ADAYLARI
Birdman - Alejandro González Iñárritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris ve Armando Bo
Boyhood - Richard Linklater
Foxcatcher - E. Max Frye ve Dan Futterman
The Grand Budapest Hotel - Wes Anderson ve Alec Guinness
Nightcrawler - Dan Gilroy

 

EN İYİ UYARLAMA SENARYO ADAYLARI
American Sniper - Jason Hall
The Imitation Game - Graham Moore
Inherent Vice - Paul Thomas Anderson
The Theory of Everything - Anthony McCarten
Wild - Nick Hornby

 

EN İYİ KURGU ADAYLARI
American Sniper - Joel Cox ve Gary Roach
Boyhood - Sandra Adair
The Grand Budapest Hotel - Barney Pilling
The Imitation Game - William Goldenberg
Whiplash - Tom Cross

 

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ ADAYLARI
Birdman - Emmanuel Lubezki
The Grand Budapest Hotel - Robert D. Yeoman
Ida - Ryszard Lenczewski ve Lukasz Zal
Mr. Turner - Dick Pope
Unbroken - Roger Deakins

 

EN İYİ PRODÜKSİYON TASARIMI ADAYLARI
The Grand Budapest Hotel - Adam Stockhausen ve Anna Pinnock
The Imitation Game - Maria Djurkovic ve Tatiana Macdonald
Interstellar - Nathan Crowley, Gary Fettis ve Paul Healy
Into the Woods - Dennis Gassner ve Anna Pinnock
Mr. Turner - Suzie Davies ve Charlotte Watts

 

EN İYİ KOSTUM TASARIMI ADAYLARI
The Grand Budapest Hotel - Milena Canonero
Inherent Vice - Mark Bridges
Into the Woods - Colleen Atwood
Maleficent - Anna B. Sheppard & Jane Clive
Mr. Turner - Jacqueline Durran

 

EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK ADAYLARI
The Grand Budapest Hotel - Alexandre Desplat
The Imitation Game - Alexandre Desplat
Interstellar - Hans Zimmer
Mr. Turner - Gary Yershon
The Theory of Everything - Jóhann Jóhannsson

 

EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI ADAYLARI
“Everything Is Awesome” - The Lego Movie
“Glory” - Selma
“Grateful”- Beyond the Lights
“I’m Not Gonna Miss You” - Glen Campbell: I’ll Be Me
“Lost Stars” - Begin Again

 

EN İYİ MAKYAJ & SAÇ TASARIMI ADAYLARI
Foxcatcher
The Grand Budapest Hotel
Guardians of the Galaxy

 

EN İYİ SES KURGUSU ADAYLARI
American Sniper
Birdman
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Interstellar
Unbroken

 

EN İYİ SES MİKSAJI ADAYLARI
American Sniper
Birdman
Interstellar
Unbroken
Whiplash

 

EN İYİ GÖRSEL EFEKT ADAYLARI
Captain America: The Winter Soldier
Dawn of the Planet of the Apes
Guardians of the Galaxy
Interstellar
X-Men: Days of Future Past

 

YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM ADAYLARI
Ida (Polonya)
Leviathan (Rusya)
Tangerines (Estonya)
Timbuktu (Moritanya)
Wild Tales (Arjantin)

 

EN İYİ ANİMASYON ADAYLARI
Big Hero 6
The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of the Princess Kaguya

 

EN İYİ BELGESEL
CitizenFour
Finding Vivian Maier
Last Days in Vietnam
The Salt of the Earth
Virunga

 

EN KISA FİLM ADAYLARI
Aya - Oded Binnun ve Mihal Brezis
Boogaloo and Graham - Michael Lennox ve Ronan Blaney
Butter Lamp (La lampe au beurre de yak) - Hu Wei ve Julien Féret
Parvaneh - Talkhon Hamzavi ve Stefan Eichenberger
The Phone Call - Mat Kirkby ve Kames Lucas

 

EN İYİ KISA FİLM ADAYLARI
The Bigger Picture - Daisy Jacobs ve Christopher Hees
The Dam Keeper - Robert Kondo ve Dice Tsutsumi
Feast - Patrick Osborne ve Kristina Reed
Me and My Moulton - Torill Kove
A Single Life - Joris Oprins

 

EN İYİ KISA BELGESEL ADAYLARI
Crisis Hotline: Veterans Press 1
Joanna
Our Curse
The Reaper (La parka)
White Earth

 

ETİKETLER: OSCAR , NEİL PATRİCK HARRİS , SANAT , SİNEMA , ÖDÜL TÖRENİ