10 Mart 2019

58. Venedik Bienali ‘Tuhaf Zamanlarda Yaşayasın!’ Mesajıyla Başlıyor

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

İngiliz parlamento üyesi Austen Chamberlain 1930’larda yaptığı bir konuşmada ''Tuhaf zamanlarda yaşayasın'' (May You Live in Interesting Times) demiş. Bu deyimi (veya bedduayı) Asya’da görev yapmış bir diplomattan öğrendiğini söylüyor. Ancak Asya coğrafyasındaki literatüre baktığımızda böyle bir cümle bulunmamakta. Görünen o ki yüzyılı aşkın süre boyunca varolmayan bir söylem aralarında Robert Kennedy de olmak üzere birçok kişi tarafından kullanılmış. Swatch sponsorluğunda 11 Mayıs 2019 tarihinde ziyaretçilere açılacak Venedik Bienali 58. Uluslararası Sanat Sergisi’nin küratörü Ralph Rugoff bu duruma atıfta bulunarak ''Dijital dünya ile karşımıza sürekli sahte haberler ve de alternatif gerçekler çıkıyor, aslında varolmayan şeyler referansımız haline gelebiliyor.''diyor.

 biennale di veneziaVenedik Bienali 58. Uluslararası Sanat Sergisi'nin küratörü Ralph Rugoff basın toplantısı sonrasında kameralara poz veriyor. Fotoğraf: La Biennale di Venezia

Rugoff bienalin tanıtımı için yapılan basın toplantısında söze şöyle devam ediyor: ''Bir krizden diğerine geçiyoruz, değişken ve tuhaf zamanlar gündemimizi şekillendiriyor'’. Küratör içinde bulunduğumuz belirsiz ve değişken durumları da göz önünde tutarak tuhaf zamanlar kavramını, sahte haberler ile birlikte bienalin ana teması yapıyor. Sanatın politika için çalışmadığının altını çizerek, sanatın rolünü hem eleştirel bir bakış geliştirme hem de keyif verici bir araç olarak benimsediğini belirtiyor.

swatch

57. Venedik Bienali'nden bir kare. Fotoğraf: Swatch

58. Uluslararası Sanat Bienali’nin odağı sınırlama yerine bağlamlara daha derinden bakma, izleyiciyi eserlerin içine daha çok dahil etme, insanın mutluluğu için gerçek konuşmaların yaratılması gibi nosyonları tartışacak. ''Buraya sanat eseri olarak ne koyduğumuz ile değil, sergiden sonra izleyicilerin buradan neyi alıp yaşamlarına dahil edebileceğine bakacağız'' diye de ekliyor Rugoff. Bienal, yaşadığımız tuhaf zamanlarda, tuhaf kelimesinin daha çok negatif anlamlar barındırdığı durumlarda bile, bize pozitif anlamda tuhaf eserler sunacağa benziyor. Bienale katılacak isim ve ülkelerin duyurulmaya başlandığı bu günlerde, şu an sanat camiasının gündeminden düşmeyen haberlere beraber bakalım:

Louis Vuitton Erkek Koleksiyonlarının Kreatif Direktörü Virgil Abloh, Capenters Workshop Gallery bünyesinde ve Lombard Odier işbirliğinde açılacak ‘dysfunctional’ sergisinde fonksiyonel heykellerini sergileyecek. Adres: Galleria Girogio Franchetti Alla Ca’ D’oro.

virgil abloh

Virgil Abloh'un heykellerinin sergileneceği Galleria Girogio Franchetti Alla Ca’ D’oro. Fotoğraf: The Carpenters Workshop Gallery

Irak’ı temsil edecek isim Serwan Baran olacak. Beyrut’ta yaşayan sanatçı ‘Baba Evi’ isimli sergisinde Irak ve çevresindeki çatışmalara odaklanacak.

 venedik bienali

Irak Pavyon'unun Venedik Bienali için hazırladığı poster.

Ghana Hükümeti Venedik Bienali’nde ilk ulusal sergisini Arsenale’de açacak. Yerleşkenin tasarımı ise ünlü mimar David Adjaye’ye ait. 

 david adjaye

David Adjaye Galler Prensi ile Ghana'da. Fotoğraf: David Adjaye Associates

Melissa McGill halka açık sergisi kapsamında Venedik kanallarını elle boyanmış kırmızı yelkenli teknelerle dolduracak. Kayıklar yoğun turizmin zararları, küresel ısınma gibi konularına vurgu yapacak.

biennale di venezia

 Melissa McGill'in Venedik kanallarını saracak kırmızı tekneleri. Fotoğraf: Melissa Mcgill

Pakistan da sanatçı Naiza Khan ile birlikte Venedik Bienali'ne ilk defa katılıyor. Serginin küratörü soyadı benzerliğine rağmen hiçbir bağları olmayan Zahra Khan. Sergi Manora Ada’sı üzerinden Pakistan’ı anlatacak.

david adjaye

Naiza Khan'ın Manora Projesi'nden bir eseri. Fotoğraf: Naiza Khan

British Council İngiltere’nin sanatçı Cathy Wilkes ve küratör Dr. Zoe Whitley tarafından temsil edileceğini duyurdu. Wilkes, kayıp alanlara yaptığı vurgu ve yoğun gizem içeren enstalasyonları ile biliniyor.

 biennale di venezia

Wilkes'in enstalasyonlarından bir tanesi. Fotoğraf: MOMA PS1

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) koordinasyonunda ve Fiat’ın sponsorluğunda Türkiye Pavyonu’nda sanatçı İnci Eviner’in Biz, Başka Yerde başlıklı yapıtı sergilenecek. Venedik Bienali’nin ana mekânlarından Arsenale’de yer alan Türkiye Pavyonu’nda görülebilecek serginin küratörlüğünü Zeynep Öz üstleniyor.

 biennale di venezia

1/5 - Biz, Baska Yerde / We, Elsewhere - Eskizler / Sketches, İnci Eviner

Meraklısına Not: 11 Mayıs 2019’da ziyaretçilere kapısını açacak ve 24 Kasım 2019'a kadar açık kalacak Venedik Bienali 58. Uluslararası Sanat Sergisi 8-11 Mayıs 2019 tarihlerinde sanat endüstrisi ve basın mensupları için bir ön gösterim yapacak, detaylar için takipte kalın.

 

 

ETİKETLER: VENEDİK BİENALİ , MAY YOU LİVE İN İNTERESTİNG TİMES , TUHAF ZAMANLARDA YAŞAYASIN , VİRGİL ABLOH , SWATCH , İKSV , RALPH RUGOFF