11 Aralık 2020

5 Maddede 'İstanbul The Lights'

YAZI: HAZAL BAYAT

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Çağdaş İstanbul Vakfı (CIF)'nın şehri ışıklara bürüyen projesi İstanbul The Lights, 7 Aralık'ta başladı. İşte ışık enstalasyonları, dijital enstalasyonlar, dev ölçekli heykeller ve enstalasyonlar, arttırılmış gerçeklik uygulamaları ve ışık gösterilerini İstanbullularla buluşturan projenin detayları.

3 Ocak'a dek

piril

Şehir sakinlerine büyülü bir ay geçirtmeyi hedefleyen İstanbul The Lights 7 Aralık'ta İstanbulluların gündelik hayatını aydınlatmaya başladı. Kentin yeni yılı ışıklar içinde karşılamasını sağlayacak proje 3 Ocak'a dek sürecek.

53 sanatçı

piril

Küratörlüğünü CIF sanat ve kültür programları direktörü Ayça Okay ve Contemporary Istanbul Plugin küratörü Esra Özkan'ın üstlendiği projede isimlerini uluslararası alanda duyuran 53 medya sanatçısının eserleri yer alacak.

Şehrin 59 noktası

piril

Toplu halde katılınan sanat gösterilerini kısıtlayan koronavirüs pandemisine çözüm üreten proje, sanatı şehrin 59 noktasına taşıyor. 30 yeni medya sanatçısının video eserleri Maçka Parkı, Taksim Meydanı, metro gibi kamusal alanların yanı sıra The Marmara Taksim Otel ve AVM gibi özel kurumlara yerleştirilen dev ekranlara yansıtılacak. Şehirde ayrıca 15 sanatçının heykel ve duvar resimleri de yer alacak.

Artırılmış Gerçeklik

piril

Türkçeye Artırılmış Gerçeklik olarak çevrilen Augmented Reality, bilgisayar tarafından değiştirilerek aktarılan gerçek dünyayı ifade ediyor. 15 sanatçının İstanbul sokakları için ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirerek ürettiği eserler mobil cihazlarla deneyimlenebilecek.

Farklı bir deneyim

piril

Etkinlik kapsamında Beşiktaş, daha önce hiç görülmediği bir siluete bürünecek. Semtteki harmoni, sanatçı Memo Akten tarafından yapay zeka ile senkronize edilen ışıklarla meydana gelecek.

İstanbulluları gündelik yaşamlarında ışık ve sanatla buluşturacak etkinlik hakkında daha fazla detay için buraya tıklayabilirsiniz.

ETİKETLER: İSTANBUL , İSTANBUL ETKİNLİKLERİ , İSTANBUL REHBER , ETKİNLİK , VOGUETAVSİYE , İSTANBUL THE LİGHTS