03 Temmuz 2016

2017 Paris Erkek Moda Haftası'ndan Notlar

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Erkek modasının derdi bir türlü bitmedi. Erkekler modaya ilgi duydu olay oldu. Bunu atlattık derken bir baktık kadınlar erkek modasına daha çok ilgi duyuyor. Türkiye gibi bazı ülkelerde hala büyük bir adımdı alışveriş yapan erkek. Erkek ve kadın moda haftaları birbirinden ayrıldı, erkek moda takvimine çok yeni katılan New York’a bir şey kalmadı. Sektör büyüdü. Cinsiyet kavramı erkek ile kadını yeniden birleştirdi. Birleştirdi derken ayırdı ve sonra yeniden birleştirdi.  

hermes

Hermès 2017 İlkbahar/Yaz Paris Erkek Koleksiyonu'ndan bir look

Ne olursa olsun Paris, erkek moda sektörünün devinimlerinden en az etkilenen. Hermès defilesine ev sahipliği yapan bir moda takviminden bahsediyoruz. Diğer moda haftalarına kıyasla çok daha köklü ve oturmuş markalardan oluşuyor Paris takvimi. Bunda Haute couture'ün etkisi büyük. Konu erkek modası olsa da Paris moda evleri Haute couture deneyimlerini hep bir şekilde erkek koleksiyonlarına aktardılar. Erkek modası ve Haute Couture deyince Valentino aklımızda parlar ancak bu sezon Balenciaga ilk erkek defilesini sunarken oyuna yeni kurallar getirdi. Zira yaptığı, Haute couture deneyiminden erkek modasına aktarmak değildi. Haute Couture ile erkek modasını aynı potada eritiyordu. Demna Gvasalia belki de ilk şovu için bir koleksiyondan öte bir "statement" yaratmak istedi. 

 balenciaga

Balenciaga'nın ilk erkek defilesinden bir look

Kendi sınırlarını aşan Haider Ackermann kendi portföyüne yeni bir renk paleti eklerken Londra'dan renkleri de Paris'e taşıdı. Belki de kabul etmek zorundayız. Paris'in modanın başkenti olduğu savı bir klişeden ibaret değil. Moda burada doğdu burada büyüdü. Evet moda doğası gereği satılmak için ancak Paris sanatını hiçbir zaman bir kenara bırakmadı. 

 balenciaga

Haider Ackermann'ın yeni renk paleti Fotoğraf: Antonioli

Defile yapmaktan vazgeçip sunum yapan Berluti ve Cerruti, bu sene moda haftasında sunum yapmayan Ümit Benan, ilk erkek koleksiyonunu kadın koleksiyonu ile vermeyi bekleyen Saint Laurent. Paris erkek moda haftasının bu sezonuna hakim olan belirsizlik sinyalleri sadece Paris'ten de kaynaklanmadı. Milano, Londra ve New York'dan gelen haberler de endüstrinin değiştine dair olan düşüncelere katkı yaptı. Evet ortada bir belirsizlik vardı ancak koleksiyonlara bu sorumluluğu yüklemek hata olurdu, kim Louis Vuitton, Dior Homme veya Hermes'in hazırladığı zengin koleksiyonlar ve her sezon moda tarihinine eklemeyi başardıkları silüetlerle moda haftasını inletmediğini söyleyebilir ki? 

balenciaga

Berluti sunumundan bir kare

Belki de Paris Moda Haftası'ndan bahsettiğimizi unutmamak gerek çünkü Paris her zaman büyük olasılıkla en sağlam duran oldu ve de olacak. Bunun en büyük sebeplerinden biri küçükken kazana düşmesi değil ama zaten Paris'in o kazanın kendisi olması. Bakalım önümüzdeki sezonlarda şu an ortada olan belirsizlik şekillenirken Paris buna nasıl cevap verecek. 

ETİKETLER: PARİS , LOUİS VUİTTON , HERMES , ERKEK MODA HAFTASI