14 Ağustos 2019

Alexa Chung'ın Eforsuz Güzellik Rutini

YAZI: ZEYNEP AKDOĞAN

alexa,chung

Fotoğraf: Getty Images Turkey

''Otuz beş harika bir yaş” diyor, İtalyan şeflere özgü hareketle parmak uçlarına bir öpücük kondurarak. “Her sabah yüzünüzde ya yastık izi ya da anlam veremediğiniz kızarıklıklarla uyanıyorsunuz; anlıyorsunuz ki geleceğiniz çok parlak.” İngiliz mizacı, samimi tavırları ve stiliyle ünlü Chung, Londra merkezli Eyeko ile işbirliğinden doğan makyaj ürünleri sayesinde bugünlerde güzellik meraklılarının da dilinde.

Bakım ritüeli ise kendi gibi doğal ve sade. Chung, imzası haline gelen omuz hizasındaki hafif dalgalı saçlarıyla koyuluyor işe. “Çabuk yağlandığından her gün yıkıyorum,” dediği ince telli saçlarını duştan çıkar çıkmaz tarakla ortadan ikiye ayırıyor. Hacim vermek için uçlarına deniz spreyi sıktıktan sonra saçlarının ön kısmından aldığı iki tutamı döndürerek kulak arkasına atıyor. Voila! Cilt bakımına gelince, süt bazlı vegan yüz yıkama jeli, arındırıcı tonik ve yoğun bir nemlendiriciyle yetiniyor. Cildinin “Sahra Çölü’nden daha kuru” olduğunu söyleyen Chung’ın olmazsa olmazı, yüzüne ve boynuna bonkörce uyguladığı Doktor Augustinus Bader imzalı nemlendirici. “The Cream, amino asit, vitamin ve minerallerden oluşan zengin içeriğiyle hücreleri yeniliyor ve yağlı bir doku bırakmadan cildi yumuşacık yapıyor.

Kırmızı halı davetlerinde abartısız makyaj stilleriyle görmeye alıştığımız Chung, ruj seçiminde nar çiçeği gibi yaz gecelerine çok yakışan renklerden kaçınmıyor. Daha doğal ve canlı bir görünüm için krem allık kullanıyor, mavi gözlerine kuyruklu eyeliner çekmekteyse usta. Gözlerin çekik görünmesi için alt kirpiğin hizasından köşeye doğru bir çizgi çizerek başlamanızı tavsiye ediyor Chung: “Çizgiyi köşeden başlayıp göz kapağına doğru uzatın ve unutmayın, eyeliner’ı göz kapağınızın üçte ikisine çekmelisiniz. Çizgiyi göz pınarına dek uzatırsanız, gecenin ilerleyen saatlerinde makyaj alt kirpiğe bulaşıp göz altında koyu gölgeler yaratabilir.”


Alexa Chung

Ruj: MAC, Powder Kiss Lipstick in Lasting Passion, 99TL
Leep & Cheek: Darphin, Petal Infusion Lip and Cheek Tint, 249 TL
Concealer:  Estee Lauder, Double Wear Instant Fix Concealer, 189TL
Saç Spreyi: Balmain, Texturizing Salt Spray, 129 TL
Anti-Aging Yüz Kremi: Augustinus Bader, The Cream, 1520 TL
Yüz Temizleyici: Dermalogica Intensive Moisture Cleanser, 312TL

ETİKETLER: ALEXA CHUNG , DARPHİN , ESTÉE LAUDER , BALMAİN