12 Aralık 2020

17. İstanbul Bienali'nin Küratörleri Açıklandı

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

IKSV

2020 kültür sanat etkinliklerine fiziksel olarak katılmayı özlediğimiz bir sene oldu. Pek çok etkinlik çevrimiçi şekilde devam etse de hepimiz gelecek sene için yeni umutlar ve “eski normale” dönme heyecanı taşıyoruz.

İKSV tarafından düzenlenen 17. İstanbul Bienali duyurusu da bu heyecanlarımızdan biri oldu. 11 Eylül–14 Kasım 2021 tarihlerinde düzenlenecek bienalin küratörlüğünü küratör Ute Meta Bauer, sanatçı Amar Kanwar ve bağımsız küratör David Teh üstlenecek.

Küratoryal ekip, “Bu bienal; tatlı ve olgun meyvelerle dolu ulu bir ağaçtan ziyade, kuşların uçuşundan, bir zamanlar bereket fışkıran kalabalık denizlerden, yerkürenin yenilenme ve beslenmesinin aheste kimyasından öğrenme arayışında. Büyük bir toplanma ya da belirli bir zaman ve mekânda, uzun uzadıya planlanmış bir buluşma gerçekleşmeyebilir. Onun yerine belki büyük bir dağılma, gözle görülmeyen bir mayalanma olur. Farklı hatlar bir araya getirilse de, bunlar başka başka hızlarda çoğalarak alt kollara ayrılır, debdebeli bir zirveye ya da nihai bir düğüme ulaşmadan kâh orada, kâh burada birbiriyle kesişirler. Başlangıcından önce başlayabilir, bittikten uzun bir süre sonra devam edebilir” diyerek bienal hakkındaki ilk düşüncelerini paylaştı.

17. İstanbul Bienali’nin Danışma Kurulu’nda Whitechapel Galerisi Direktörü ve küratör Iwona Blazwick, sanat tarihçisi ve yazar Ayşe Erek, Tokyo Çağdaş Sanat Müzesi Artistik Direktörü ve akademisyen Yuko Hasegawa, 11. Berlin Bienali eş küratörlerinden Agustín Pérez Rubio ile İstanbul Modern Sanat Müzesi Genel Direktörü, küratör ve sanat tarihçisi Levent Çalıkoğlu da yer alıyor. Bienal’e dair ayrıntılar 2021 yılında duyurulacak.

ETİKETLER: İKSV , 17.İSTANBUL BİENALİ , ÇAĞDAŞ SANAT