METROPOL
METROPOL

04 Nisan 2021

Modayı Edebiyat Kurtaracak

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

CHANEL

Gabrielle Coco Chanel moda endüstrisinde çalışmadığını, kendisinin moda olduğunu söylemiş bir keresinde. Edebiyatın, onun hayatını kurtaran bir referans durağı olduğunu her seferinde yinelemiş. Paul Éluard, Charles Baudelaire ve Guillaume Apollinaire, onun sadece zorlu geçen çocukluk ve gençlik yıllarından uzaklaşmasını sağlamamış; aynı zamanda ona ilham olmuşlardı. Sonrasındaysa karşılıklı bir ilişki gelişmişti. Matmazel Coco, Pierre Reverdy başta olmak üzere birçok yazara kariyerlerinde destek olmuştu. Bugün o tüvit ceketlere bakarken “şiir gibi” diyorsanız artık nedenini daha iyi biliyorsunuz. Edebiyat, sanki Chanel’in DNA’sı şiirden yazılmışcasına önem taşıdı. Bu gelenek bu yıl, modaevinin sözcüsü ve marka elçisi ilan edilen Charlotte Casiraghi tarafından sürdürülecek.

Monako kraliyet ailesinin üyesi ve Grace Kelly’nin akrabası bu hanımefendi felsefe okumuştu ve aynı zamanda da 2015’te kurduğu Monako Felsefe Buluşmaları Derneği’nin de başkanlığını yürütüyordu. Edebiyat ise onun her zaman ikinci tutkusuydu. Marka 2021 yılı boyunca gerçekleşecek Rue Cambon Edebiyat Buluşmaları’nın haberini verirken Casiraghi konudan şöyle bahsediyor: “Gabrielle Chanel burada çok fazla sanatçı ve şairi ağırladı, biz de burada yazar ve sanatçı portrelerini ağırlayacağız. Moda bugün kültürü ileri götürüyor; güne yön ve söz veriyor.” Buluşmalar kadınların güncel ve tarihsel konular üzerindeki değerli görüşlerini bu edebiyat buluşmaları aracılığıyla gündeme taşımayı planlıyor. 

Charlotte Casiraghi’nin doğum yeri nüfus kayıtlarında Monako olarak belirtilse de, kimse onun aynı zamanda Chanel’li olduğuna karşı çıkmayacaktır. Çok iyi hatırladığı, annesinin ona hamileyken çekilmiş fotoğraflarında üzerindeki elbise Chanel’den başkası değil. Çocukluk hatıralarını anlattığında en çok adı geçenlerden biri Karl Lagerfeld. Virginie Viard gençlik yıllarına eşlik eden isim olarak kişisel tarihinde yerini alıyor. “Annem düğününde Chanel giymişti. Chanel hep vardı; neredeyse Chanel ile doğdum” diye ekliyor. Hem modaevinin kültürünü çok iyi bilen hem de edebiyat âşığı olan Casiraghi, bu edebiyat buluşmalarıyla aynı zamanda yeni bir sorumluluk üstleniyor. O artık yazar ve edebiyatla ilgilenen kadınların da sözcüsü olacak.

ETİKETLER: CHANEL , EDEBİYAT , CHARLOTTE CASİRAGHİ