10 Temmuz 2020

Yıllara ve Normlara Meydan Okuyan Barbie

Beden olumlama, farklılıklara saygı duyma, çok yönlülük ve engelleri yıkma… Son yıllarda hayatın merkezine oturan bu kavramlar, 60 yılı aşkın süredir kızların favorisi olmayı başarmış Barbie’nin yeni serilerinin de ilham kaynaklarından.

20-07/07/basliksiz-1.jpg

Barbie, BMR1959 koleksiyonu sokak stilini referans alıyor. BMR1959, bugünün sokak kıyafeti kültüründeki farklı görünümleri ön plana çıkarıyor. 90’ların desenlerinin ve dokularının yeniden yorumlandığı koleksiyonda, logolu denim ceketlerden neon elbiselere, dönemin tüm ikonik parçalarını görmek mümkün. BMR1959 koleksiyonu Ken’i de unutmamış. O da logo baskılı şortu, kırmızı kapüşonlu sweatshirt’ü, çapraz çantası ve gözlükleriyle tam bir 90’lar erkeği!

20-07/07/jhlk.jpg

Barbie’nin, kalıplaşmış güzellik normlarının ötesine geçen Fashionistas koleksiyonuysa, bu yıl 5 farklı vücut tipi, 22 ten rengi, 76 saç şekli, 94 saç rengi ve 13 göz rengine sahip bebeklerin olduğu yeni bir seriyle karşımıza çıkıyor. Saçı olmayan, protez bacaklı veya vitiligo hastası Barbie’ler, “Barbie gibi görünmenin” anlamını yeniden tanımlayarak çocukların dünyadaki farklılıkları anlayabilmeleri için geliştirildi.

20-07/07/c_d_7112.JPG

Kız çocuklarının potansiyellerine ulaşmasını sağlamak, onları engelleyen faktörlerin aslında hayali bir duvardan ibaret olduğuna dikkat çekmek amacıyla 2015’te Rol Model projesini hayata geçiren Barbie, farklı ülkelerden başarılara imza atan kadınları rol model olarak belirliyor. Bu yıl Türkiye’den seçilen rol model ise on yedi yaşındaki milli yüzücü Sümeyye Boyacı. “Kollarım yok ama kimsenin görmediği kanatlarım var” diyen yüzücünün Barbie bebeği yapıldı.

20-07/07/1920564_w_20_178.jpg

Peki ya sağlıklı yaşam ve kişisel bakım? Kendimizi iyi hissetmenin hayatımıza katkısı unutulmamış. Barbie Wellness serisi, oyun aracılığıyla spor ve kişisel bakımın faydalarını öğretiyor. Serideki bebekler, rahatlama metotlarını kullanarak nefes alıyor, spa keyfi yapıyor, sağlıklı ve derin bir uyku çekiyor ve sporu asla ihmal etmiyor. Üstelik aksesuarları ve tatlı köpeği de Barbie’ye eşlik ediyor.

Çünkü #BarbieİleHerŞeyMümkün

ETİKETLER: BARBİE