22 Şubat 2017

Yeezy Podyumundaki Başörtülü Model: Halima Aden

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Yüksek modanın demokratikleşme çağrısı gün geçtikçe etkisini kuvvetlendiriyor. Amerikan Vogue'unun farklılıkları kutlayan Mart 2017 kapağı, tarihinde ilk kez bir trans modeli kapağına taşıyan Vogue Paris ve moda haftalarının podyumundan yükselen özgürlük sesleri. 

New York Moda Haftası kapsamında gerçekleşen Kanye West imzalı Yeezy defilesi de bu çağrıya kayıtsız kalmayan moda seslerinden. Başta Donald Trump destekçisi gibi görünen Kanye West bile güncel Amerikan siyasetinin kutuplaştıran üslubuna, Yeezy kadrosuna başörtülü model Halima Aden'ı dahil ederek karşı çıkıyor.

Yeezy

Kanye West, Müslümanlara karşı kullanılan ayrımcı dilin global bir dünyada ne kadar geçersiz olduğunun altını çizerken, kendisini moda sahnesinde ciddi almayan otoritelere de ciddi bir göndermede bulunuyor. Defile gerçekleştiğinden bu yana, Kanye West'te özellikle sosyal medyadan gelen desteği değerlendirdiğimizde, Halima Aden'ın yüksek modanın demokratikleşme sembolü olabileceğini söyleyebiliriz. Dolce & Gabbana ve Chanel'in de daha önce Ortadoğu pazarına yönelik çalışmaları oldu. Hatırlarsanız Dolce & Gabbana'nın hijab koleksiyonu büyük ses getirmekle beraber 'kötü' bir pazarlama stratejisi olarak değerlendirilmişti. Bakalım Kanye West'in bu hamlesinden sonra yüksek moda devleri kapsül hijab koleksiyonların dışında Müslüman ve başörtülü modelleri podyuma taşıyabilecekler mi?

Yeezy 2017-18 Sonbahar/Kış

ETİKETLER: HALİMA ADEN , YEEZY , KANYE WEST , NEW YORK MODA HAFTASI