10 Şubat 2017

Amerikan Vogue'undan Modayı Özgürleştiren Kapak

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Amerikan Vogue'unun Mart 2017 sayısı için hazırladığı kapak tanıtılmaya başladığı andan itibaren büyük ses getirmeyi başardı. Amerikan değerlerini benimsemiş, birbirinden farklı etnik kökenlere sahip yeni nesil süpermodelleri buluşturan Vogue'un vermek istediği mesaj şu: "Bundan sonra kadınların koyduğu kurallara göre oynamaya hazır mısınız?"

Aynı zamanda güzellik normlarının normsuzlaşmasını da kutlayan Vogue, Liu Wen, Kendall Jenner, Gigi Hadid, Imaan Hammam, Adwoa Aboah ve Vittoria Ceretti'nin yanı sıra kapağında ilk kez büyük beden bir modele yer verdi: Ashley Graham. Vogue'un altını çizmek istediği mesaj kural bozmaya yönelik ve yenilikçi.

Vogue

125 yılı geride bırakan Amerikan Vogue'u, yıllar içerisinde yeni güzellik denklemleri kurarken, yerleşmiş kalıplara karşı dik bir duruş sergilemeyi asla ihmal etmedi. Amerika'nın kutuplaşan iklimine, eşitlik ve adalet gibi kavramların yeniden sorgulandığı siyaset dünyasına demoktratik bir kapakla göndermede bulunan Vogue, son dönemde özellikle Donald Trump liderliğindeki siyasi erkin unutturmaya çalıştığı farklılıkları kadının gücüyle kutluyor. Kadınların özgürlüğü, 125. yıl kutlamaları için sizce de en doğru ve en gerekli kutlama nedeni değil mi?

 

ETİKETLER: VOGUE , VOGUE US , GİGİ HADİD , ASHLEY GRAHAM , KENDALL JENNER