23 Aralık 2016

Vogue Editörü Franca Sozzani'nin Ardından

YAZI: JONATHAN NEWHOUSE

Bu, size verebileceğim en üzücü haberlerden biri. 28 yıldır İtalyan Vogue'un editörü olan Franca Sozzani, dün Milano'da oğlu Francesco'nun yanında, 1 senedir savaştığı hastalığa yenik düşerek aramızdan ayrıldı. Bu, hem Vogue, hem moda camiası, hem de Birleşmiş Milletler aracılığıyla ve kendi kişisel hayatında senelerdir hayatına dokunduğu birçok insan için tarifsiz bir kayıp.   

Franca-Sozanni-Vogue-Conde-Nast-2017-Jonathan-NewhouseFotoğraf: Paolo Ferrari

Franca, dergi çıkaran editörler arasında en iyilerinden birisiydi. Condé Nast International'da açık ara en yetenekli, etkili ve önemli insandı. Editörü olduğu 28 yıl boyunca, Italian Vogue'una ve moda dünyasına çığır açan yazılar ve fotoğraflar yayınlayarak güçlü ve etkileyici bir ses kazandırdı.  Böyle yaparak, Vogue'un çıtasını normal bir moda dergisinden beklenenden çok daha yukarıya yükseltti. En iyi fotoğrafçılar, Franca'yı, yeteneklerini ortaya çıkarmaları için gerekli özgür ortamı ve kapsamı sağlayan yaratıcı bir lider olarak gördüler ve her ay bu özgürlükten yararlanarak özgün seslerini duyurdular.  

Franca'yı tanıma ve onunla çalışma şansına sahip olanlar, onu her zaman sevdiler, saydılar ve hayranlıkla izlediler. Etrafındaki herkesten yüksek performans bekledi ve herkes de kendilerinden beklenen yüksek performansı sergiledi. Bütün diğer iyi editörler gibi, o da iş dünyasının gerçeklerinin farkındaydı ve bu gerçekliği Vogue'u en yüksek seviyeye çıkarabilecek kadar iyi anlayabiliyordu.  Bir editör olarak, işine odaklı ve talepkardı ama en zor ve farklı fikirlere ve bu fikirleri denemeye de her zaman açıktı. Vogue'a katkı sağlayan herkesi ve çalışanlarını her zaman daha fazlası ve iyisi için zorlamaktan asla vazgeçmedi. Bir insan olarak ise her zaman dürüst, komik, samimiydi. İroni ve tevazudan iyi anlardı.

Profesyonel hayatının odağında Italian Vogue ve L'Uomo Vogue olsa da, kendisi aynı zamanda 1994'ten beri Condé Nast Italy'nin Editoryal Direktörüydü. Geçtiğimiz senelerde, Birleşmiş Milletler'de Moda Elçisi olarak görev almaya başlamıştı. Bu görevi sayesinde, dünyanın birçok yerine giderek normalde moda şehri veya ülkesi olarak tanınmayan Afrika ve Asya ülkelerinin moda camialarına ve emektarlarına destek sağladı.  Birleşmiş Milletler'deki rolünün bir parçası olarak aynı zamanda fakir ülkelerde açlıkla mücadelenin bir parçası oldu ve bu konuda farkındalığı arttırarak finansal destekler buldu. Bütün bu işleri, büyük bir kendini adamışlık ve enerjiyle yapıyordu.  

Kişisel olarak şunları söylemek isterim. Franca'yla 1989'dan beri beraber çalışıyorduk. Aramızdaki işbirliği, profesyonel hayatıma her zaman canlılık katmıştır. Onu çok sevdim hatta ona hayranlık duydum ve onu çok özleyeceğim. Tıpkı benim gibi, bütün moda dünyası yasta... Oğlu Francesco'ya, kardeşi Carla'ya, yeğeni Sara'ya ve onu tanıyan ve seven herkese dualarımı gönderiyorum. Yüreğimiz buruk... 

- Jonathan Newhouse, Condé Nast CEO'su

  

ETİKETLER: FRANCA SOZZANİ , VOGUE İTALİA , JONATHAN NEWHOUSE