23 Kasım 2016

Vincent Darré Kendini Tekrar Yaratmak için Evini Satıyor

YAZI: SUZY MENKES

Vincent Darré

Vincent Darré boşalmış apartmanında 23 Kasım’da Paris Piasa’daki satışa hazırlanıyor

İnce duruşu, zarif ceketleri ve sürprizli edici saçıyla Vincent Darré her zaman kendi tablolarına benzemeyi becermiştir. Kalemi ile vücuttan ayrılmış eller ve ayaklar ya da peyzajdan atlayan hayvanlar gibi sürreal resimler yaratmıştır. Ben ise bu çok yönlü tasarımcının heryerden her an çıkabileceğine inanıyorum; minyatür bir figür olarak at üstünde ya da yarı insan yarı canavar kendi dadaist koleksiyonunun üzerinde yatarken.

vincent darre

Pierre Frey için tasarladığı “Lasso” isimli kumaş ile döşenmiş 18. Yüzyıl koltuğunun üzerinde otururken

Vincent’la ilk Fendi’de Karl Lagerfeld’in yanında çalışırken tanışmıştım. Sonra moda hayatını takip ettim, sofistike mizahi ile tam oturduğu Moschino’dan Ungaro’ya kadar. Pierre Le-Tan ve kumaş ustası Pierre Frey ile olan çalışmalarına da bayılmıştım. Ancak Paris’teki küçücük iç tasarım mağazası benim onun sürrealliğe olan hayranlığını, zevk anarşisini ve zanaatkarlığını anlamamı sağladı.

Vincent Darré

Vincent Darré tarafından tasarlanmış “Aretes” halısı (2012)

Kadife koltuğun içine gömülmemle Vincent kocama kahkaha attı. Tabii koltuğun arkasının konuşan iki sevgili şeklinde olduğunun farkına varmamıştım. Rue du Mont Thabor üzerindeki küçük Maison Darré butiğinde gözlerimi duvar kağıdındaki sonsuz detaylarda gezdirerek tüm günümü geçirebilirdim.

Vincent Darré

Vincent Darré tarafından tasarlanmış “İki Sevgili” koltuğu

Vincent ile Sürrealism akımına olan hayranlığımızdan konuştuk. Bu ay düzenlediği “L’officiel” dergisinin partisine keşke daha onun dopdolu zevkine göre birşey giyseydim diye düşündüm. Partide Karl Lagerfeld tarafından çekilmiş bir grup kapak çekimi, tamamıyla siyah beyaz sadece “Jean Cocteau” ismi kırmızıyla boyanmış.

Vincent Darré

Vincent Darré tarafından tasarlanmış “Çift Görüyorum” adlı ayna

Nasıl bu kadar seçkin ve istisnai zevke sahip olan birisi kendinde Paris’teki Piasa’da bu parçaları açık artırıma çıkarıcak gücü bulabilir? O 18. Yüzyıl koltukları, porselen deniz canavarları, uzay avizeleri ya da Dali’nin Mae West Lips koltuğu? Bu soru için Vincent şöyle cevap veriyor: “Apartmanım hayallerimin laboratuarıydı. Geçmişimi duvarlarına yansıttım, hatıralarımın ressamı oldum. Bu ev hayatımın tiyatrosuydu.”

Vincent Darré

Vincent Darré tarafından tasarlanmış masa (2013)

Farklı dönemlere yolculuğa çıkaran apartmanı için “moduma göre deri değiştiriyor” diyor. Evi için bazı odalar “çürümeye bırakılmış” gibi dururken bazı odalar ise “merak kabinesi ana renkler ile boyanmış, bir tiyatronun son perdesi gibi.” Açık artırma için: “Bu evi benim arkadaşlarım donattı; yemekleri, sohbetleri ve dansları ile. Bu satış benim için bir ihtiyacın yansıması: kendimi tekrardan yaratma ihtiyacının.

Tüm koleksiyonerler gibi tekrardan görevde, tekrardan ava çıkıp toplamak için.

“Vincent Darré : Extravagance Dadaïste” adlı satış 23 Kasım Paris’teki Piasa’da (118 rue Faubourg Saint-Honoré) yer alacak.

 Vincent Darré

 Cam ahtapotların fiyatı 4,000 – 6,000 €

Vincent Darré

Vincent Darré’nin apartmanındaki koridor

Vincent Darré

Yatak odasında Pierre Le-Tan tarafından tasarlanmış duvar kağıtları

Vincent Darré

Vincent Darré’nin çalışma odası

Vincent Darré

Vincent Darré’nin duvar kağıdının detayları

Vincent Darré

Vincent Darré’nin böcek koleksiyonu

Vincent Darré

Gözünüz nereye bakarsa bir detaya takılabileceği salonu

Vincent Darré

Pierre Le-Tan tarafından tasarlanmış duvar kağıdı

Vincent Darré

Vazolar ve heykeller

Vincent Darré

Göz kamaştıran renk ile boyanmış oda

Vincent Darré

Fransız heykeltraşlarından heykeller

Vincent Darré

Yatak odasında antika heykeller

Çeviren : Beril Şahin

ETİKETLER: VİNCENT DARRÉ , DADAİST , TASARIM , DEKORASYON , VOGUELİVİNG , PARİS