17 Eylül 2015

Victoria Beckham Başarıya Yelken Açtı

YAZI: SUZY MENKES

15-09/17/victoria-beckham-ilkbahar-yaz-2016-_vic0036-1442216995.jpg

Victoria Beckham, renkli, şık ve olgun koleksiyonuyla büyükler ligine adım attı. Bu koleksiyonuyla Spice Girl etiketinden tek seferde tamamen kurtuldu ve gerçek bir tasarımcı olup olmadığıyla ilgili şüpheleri hepten giderdi.

Victoria Beckham, renk, desen ve uzun eteklerle bambaşka bir boyuta geçmiş diyebiliriz. Uzun etekler, zaten az sayıda olan kısa elbiseleri başka bir zamana ve yere aitlermiş gibi gösteriyordu.

Belki gerçekten de başka bir zamana aittirler. Victoria, yine kendi markasının şemsiyesi altındaki "Victoria, Victoria Beckham" serisini üretmeyi bıraktığından beri yüksek modada çok daha önemli bir yer edinmeye başladı.

15-09/17/victoria-beckham-ilkbahar-yaz-2016-_vic0270.jpg

Defilenin en çarpıcı noktası, kadın vücuduna saygı duyan tasarımlardan oluşmasıydı. Belki kişisel bir şeydir, çünkü tasarımcı artık 41 yaşında ama gerçekten de, tasarımların öyle kesimleri vardı ki sanki vücudu öpüyordu. Eski koleksiyonlarındaki sıkı korseler, dar mini etekler artık geçmişte kaldı.

Her zaman destekçi olan eşi David ve büyük oğlu Brooklyn'in de ön sırada oturduğu defilede, Victoria "Tek bir görüntü yaratmaktan ziyade bir duruş sergilemeye çalıştım. Normalde baskı desen sevmem ama bu sefer kendime meydan okuyarak baskı desenleri de kullandım," dedi.

15-09/17/suzy-and-david-beckham_v_13sept15_b_426x639.jpg

Suzy ve David Beckham Victoria Beckham'ın defilesinde ön sırada.

Fotoğraf: Suzy Menkes Instagram

Defile ekoselerle başladı, ardından hibisküs çiçekli desenler ve sörf desenleri geldi. Hawaii etkisi modada yeni bir şey değil ama ustalıkla ve hemen göze çarpmayan bir şekilde yansıtılmıştı.

15-09/17/victoria-beckham-surfer-print_v_13sept15_b_426x639.jpg

Victoria Beckham bahar/yaz 2016 koleksiyonunda sörfçü deseni.

Fotoğraf: Suzy Menkes Instagram

Dolgu topuk sandaletlerle yürünmesi için ideal bir uzunluktaki beyaz elbiseyle ilgili detayları yazayım derken o kadar hızlı yazdım ki neredeyse kalemim –evet bazı gazeteciler hâlâ kalem kullanıyor!- kırılacaktı.

Bu İlkbahar/Yaz 2016 koleksiyonundaki platform ayakkabılar, uzun eteklerin üstündeki vücuda yapışmayan üstler, kadınlara özgürlük tanıyor. 

Bir de o flu desenler vardı tabii. Victoria geçen sezon gül desenleri kullanarak izleyicilerini şaşırtmıştı. Bu sene desenler daha soyut ama daha cesurdu. Buna bir de mor üst ve hardal sarısı etek gibi mantıklı renk kullanımını ekleyin.

Değişmeyen tek şey, Victoria'nın kendi görünümü, bir siyah elbise ve upuzun topuklu ayakkabılar...

Ona, defilesindeki farklı tarzdaki kıyafetleri kendisinin de giyip giymeyeceğini sordum. "Giyeceğim, giyeceğim!" diye yanıtladı.

15-09/17/suzy-david-victoria-and-brooklyn-beckham.jpg

Suzy, koleksiyon çizimlerinin önünde David, Victoria ve Brooklyn Beckham'la.

Fotoğraf: Suzy Menkes Instagram

Victoria Beckham İlkbahar/Yaz 2016 Koleksiyonu

ETİKETLER: SUZY MENKES , VİCTORİA BECKHAM , DAVİD BECKHAM