06 Temmuz 2016

Vetements ve Versace'den Haute Couture'e Yeni Yorum

YAZI: SUZY MENKES

Geleneksel giyim anlayışını bozan marka Vetements, couture sezonunu gölgede bırakan bir 2017 İlkbahar/Yaz koleksiyonuyla karşımızda. Asil erkeksi ceketlerin altına giyilen tişörtler Comme des Garçons markasından. İşin ilginç tarafı, kalçaya kadar çıkan saten çizmeler de Manolo Blahnik'ten. Marka, bu sezon birçok farklı markayla işbirliği yaparak ortak bir koleksiyon yaratmış.  

Vetements-2017-İlkbahar-Yaz-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Vetements

Demna va Guram Gvasalia, tasarımcı odaklı modanın her türlü kuralını bozarak son derece başarılı bir koleksiyon ortaya çıkarmışlar. Peki, amaçları gerçekten de bazı kuralları yıkmak mı? 

"Tişört, ayakkabı ve deri ceket gibi her farklı ürün için onu en iyi yapan tasarımcıya gittik. Belki bizim couture anlayışımız da budur. Biz, drapelendirmeyi veya bu tür şeyleri bilmeyiz. O yüzden bunları yapmayı bilen farklı yeteneklerle buluştuk ve işbirliği yaptık," diyorlar.   

Markadaki işletme gurusu kardeş Guram, Levis ve Blahnik gibi kutsal, Juicy Couture gibi popülist, Church's ve Brioni gibi asil markalarla iletişime geçme görevini üstlenmiş.  

Yazıya dökünce çok cüretkar gözüken bu yeni atılım, podyumda son derece makul gözüküyor. Kıyafetler, klasik Vetements tarzını bozmadan yine geniş ölçülerde ve asimetrik.

Ama defilede dikkat edilmesi gereken şeyler sadece işbirlikleri değildi. Cinsiyet sınırlarını aşan abartılı tasarımlar, derinin koleksiyona kattığı vahşi seksilik... "Bu tarzın altına Dr Martens yakışır!" diyebileceğimiz kıyafetlerle, onun yerine incili parlak renkli Manolo ayakkabıların kombinlenmesi...  

Vetements-2017-İlkbahar-Yaz-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Vetements

Bütün bunlara rağmen Vetements'in şirin elbiselerle desteklediği o çiçeksi tazeliğini hiç kaybetmemesi de dikkat edilmesi gereken başka bir detaydı.  

Vetements-2017-İlkbahar-Yaz-Suzy-Menkes-Vogue  

Markanın içinden kişilerden duyduğum hikayelere göre, sweater'lar Demna'nın eğitim aldığı Antwerp şehrine bir göndermeymiş. Genel olarak, yapılan işbirlikleri her şeyin yerli yerine oturduğu kapsamlı bir koleksiyonun ortaya çıkmasını sağlamış. Bu defile, izleyiciye değişen çağda tasarımcı odaklı modanın, sokak modasının ve haute couture'ün nasıl değişimlere uğradığını gösterdi.  

Vetements 2017 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

Atelier Versace: Güçlü ve Cazibeli

Atelier Versace defilesinde mankenler, önce dümdüz bir çizgide yürüyor sonra ortadaki karede birleşiyorlardı. Ama defile aslında geometrik şekillerle değil, kıvrımlarla ilgiliydi! Donatella Versace sahne arkasında, "Bu koleksiyonla, gücünü ve cazibesini dışa vuran kadınları anlatmak istedim," dedi. 

Vetements-2017-İlkbahar-Yaz-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Atelier Versace

Donatella, 20 senedir hazırladığı couture koleksiyonlarını seneye sonlandıracağını açıkladı. Versace, her zaman adeta kırmızı halı için yaratılmış ihtişamlı bir marka olmuştur. Geçen sezon daha atletik bir couture koleksiyonu söz konusuyken, bu senenin Atelier Versace kadını sadece kokteyl saatlerine hazırlanıyor gibi görünüyor!  

Vetements-2017-İlkbahar-Yaz-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Atelier Versace

Alexander McQueen'den Versace'ye yeni katılan CEO Jonathan Akeroyd'un etkisiyle daha yumuşak ve nazik bir Atelier defilesi görürüz diye düşünmüştüm ama Versace'nin ihtişamından bir adım bile uzaklaşılmamıştı. İzlediğimiz koleksiyonun simgelediği kadının, tanrıçalara özgü bir ihtişamı vardı. Arada sırada kullanılan lila ve soluk turkuaz renkleri, fuşya ve gül kırmızısı ağırlıklı koleksiyona şirinlik katmıştı. Hem yerleri süpüren uzun ipek elbiselere hem de kısa elbiselere yer verilmişti.  

Vetements-2017-İlkbahar-Yaz-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Atelier Versace

Ortaya şaşaalı ama güçlü duruşunu bozmayan bir koleksiyon çıkmış. Versace'nin bu cesur seksiliği, her markada bulamayacağımız türden bir dengeye dayanıyor.

Atelier Versace 2016 Sonbahar/Kış Couture

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , VETEMENTS , DONATELLA VERSACE , ATELİER VERSACE