18 Mayıs 2015

Versace ve Vaccarello

YAZI: SUZY MENKES

Donatella Versace, Londra'nın Doğu Yakası'ndaki bir binanın yıkık dökük çatısının altında duruyordu. Bu biraz şaşırtıcıydı çünkü onu 1 hafta önce New York'taki MET Galası'nda, siyah fileleri olan ve kırmızı bir Çin sembolü taşıyan elbisesinin içinde görmüştüm. Yanında siyah şifondan kırmızı boncuklu bir elbise giymiş Jennifer Lopez duruyordu. 
 
Bu sefer Donatella'nın yanında, büyük abi markası Gianni'ye ek olarak 1989'da kurduğu Versus'un Paris'te yaşayan ve çalışan kreatif direktörü Anthony Vaccarello vardı.  
 
Donatella önce Christopher Kane daha sonra da İngiliz tasarımcı Jonathan Anderson tarafından canlandırılan markası Versus'tan bahsederken duygusal bağını açığa vuran bir şekilde "Bebeğim!" diyor.  
 
 
Ama bu sefer sadece tasarımcı değil, dijital dünya için sergileme ve satma şekli de yenilendi.   
 
Donatella, "Bir koleksiyonu bu şekilde yapmak bizim için de radikal bir değişiklik..." diyor ve akşamında siteyi açmaya karar verip ertesi sabah nasıl bütün kıyafetlerin Versusversace.com'da satışa hazır olduğunu açıklıyor.  
 
"Anthony'nin tasarladığı gibi karakter dolu bir koleksiyon aynı şekilde sunulmalı. Korkusuzca ve meydan okuyarak. Yepyeni radikal bir değişiklik."   
 
35 yaşındaki Anthony Vaccarello da bu 21. yüzyıl dijital medya yaklaşımını destekliyor. 
 
Çökük binada retro ihtişamı taşıyan hardal sarısı bir koltuğa oturduğumuzda "Sanırım gittikçe her şey buna dönüşecek, her şey bu şekilde online olarak sunulacak." diyor, "Bu daha yepyeni bir şey ama kalıcı olacağına inanıyorum."  
 
Burberry'den Topshop'a kadar birçok marka internetten anında satış yapıyor. 
 
Ama bu sefer bütün Versus koleksiyonunu internette bulabilirsiniz, özel dikim aslan başı şekilli çivileri olan kolsuz bir ceketten (£765) deri, fermuarlı mini bir elbiseye (£610) kadar. Kıyafetlerin birçoğu birbiriyle uyum sağlayacak cinsten.
 
 
Donatella da "Bence müthiş bir koleksiyon tasarladı. Koleksiyona birçok farklı açıdan bakmak mümkün çünkü koleksiyonu birçok farklı şekilde sunmak mümkün. Bu ikisi birbiriyle ilişkili." diyerek devam ediyor, "Eğer koleksiyona şimdi internetten bakarsanız, hemen şimdi istersiniz. Mağazalara ulaşması için beklemek istemiyorum."  
 
Buluştuğumuz bina yıkık dökük eski bir bira fabrikasıymış, şimdiyse 90'ların büyük depolarında yapılan çılgın parti ortamına dönüştürülmüş. Duvarlarda ise modern kızlar ve erkekler tarafından giyilmiş kıyafetlerin siyah beyaz fotoğrafları bulunuyor.  
 
Anthony, "Bu sezon, fotoğrafçı Collier Schorr'la çalışmayı çok istedim, yaptığımız işin büyük baskılarını görüyorsun. Versus için yeni bir imaj oturtmayı çok istedik, bunu tam olarak yansıtabilmek için de insanların daha kolay inceleyebilmesi amacıyla fotoğrafları büyük büyük bastırdık." 
 
 
İtalyan ve Belçika kökenleri olan Vacarello'nun tasarladığı Paris usülü şık İskoç eteğine bakınca Anthony ve Donatella'nın beraber nasıl çalıştıkları merak uyandırıcı.  
 
Donatella buna cevaben "Sanatçılarla çalışacaksanız onları özgür bırakmanız lazım. Anthony çok iyi bir fikirle gelir, biz de onun için araştırma yaparız. Ama genelde o zaten her şeyi ayarlamış olarak gelir ve onun kadar hızlı çalışanını da daha önce görmemiştim! Bir başladı mı asla durmaz!" diyor. 
 
Anthony iş ilişkilerine nasıl bakıyor peki? 
 
Vaccarello, "Aslında her şeyi en başından belirlemiştik. Daha sonra da Milano'daki her buluşmamızda ona fikirlerimi anlatıp 'Ne düşünüyorsun?' diye sordum, şu zamana kadar hiç fikir ayrılığına düşmedik!" diyor. 
 
 
Donatella, Versus'a getirmek istediği taze ve genç yeteneği bizzat kendisi yansıtıyor. Met Ball elbisesi içindeki Diva, o tek kollu asimetrik Versus/Vaccarello elbisesi içinde göz kamaştıran bir iş kadını gibi gözüküyordu. (Online olarak £665)   
 
"Ben sadece insanların içindeki yeteneği fark etmekle yükümlü olduğumu düşünüyorum" diyerek Anthony'e dönüyor ve "Ben bana sadece benim beğendiğim veya istediğim şeyleri getiren birini istemiyorum, aynı zamanda senden bir şeyler öğrenmek istiyorum" diyor.
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

İlgili Başlıklar