21 Aralık 2020

Valentino Mirası Şangay’da

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Valentino

Aralık ayının başlarında, Zendaya’nın Valentino’nun yeni yüzü olduğu açıklanmış, bu sayede modaevinin dinamik duruşunun altı da bir kere daha çizilmişti. 2016 yılından beri kreatif direktörlük koltuğunda oturan Pierpaolo Piccioli ise, bu kimliğin oturtulmasında önemli bir rol üstlenirken, geldiği andan itibaren güçlü bir değişim rüzgarı estiriyor. Daha önce Şangay’da da bir koleksiyon tanıtmış olan Valentino, şimdilerde bambaşka bir deneyim sunmak adına küçük bir geri dönüş gerçekleştiriyor bu renkli şehre.

Şangay'daki çağdaş sanat müzesi "Power Station of Art" da yer alan Valentino: Re-Signify Part One Shanghai, modaevinin kodlarını yeniden keşfetme fırsatı sunan bu interaktif deneyim aslında. O yüzden sadece bir sergi olarak tanımlamak pek de doğru olmayacaktır. Öyle ki ziyaretçilerin hem mevcut koleksiyonlardan hem de arşivlerinden Valentino kimliğini yakından keşfedip anlayabilmelerini mümkün kılıyor. Kültür, doğa ve yoğun hayal gücünden güç alan Pierpaolo Piccioli, geleneksel değerleri çağdaş bir ruhla modernize ederek, geçmiş, şu an ve geleceği tek bir çatı altında toplamayı başarıyor.

Valentino

Mariuccia Casadio ve Jacopo Bedussi küratörlüğünde, Kennedy London tarafından tasarlanan Valentino: Re-Signify Part One Shanghai’da ziyaretçilerin herhangi bir kronolojik sıra olmaksızın, kendi istedikleri şekilde bu deneyimi yaşayabilmeleri mümkün. Farklı farklı odalardan oluşan bu deneyim alanında, Valentino’nun 2020 Sonbahar / Kış Haute Couture koleksiyonundan, Jacopo Benassi, Cao Fei, Jonas Mekas, Stanley Mouse, Robby Müller, Quayola, Anna Ridler, Rachel Rose, Sølve Sundsbø, Natália Trejbalová ve Weirdcore gibi sanatçılarından çalışmalarına da yer veriliyor.

19 Aralık’ta açılan Valentino: Re-Signify Part One Shanghai, 17 Ocak 2021'e kadar ziyarete edilebilecek.

ETİKETLER: VALENTİNO , VALENTİNO: RE-SİGNİFY PART ONE SHANGHAİ , MODA , PİERPAOLO PİCCİOLİ